on siinä taas veetillä selitettävää, etelän asukit pyrkivät ratsastamaan lapin nimellä ja maineella, toivottavasti veeti ei sorru markkinoimaan omia ja yhteistyökumppaneiden viljojaan lapland corn nimikkeellä.saas nähdä koska vesilahtikin pyrkii liittymään lappiin, mehän muistamme siitä palokunnan kartasta että vesilahti on hyvin tunturimaista seutua ja lapland nimikkeellä on nyt helppo markkinoida mitä tahansa http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005091473.html
Näinhän se on. Lapin mahdollisuus on matkailu. Ei tizinkootto, eikä kultakaivokset, jotka laskevat myrkyt Ounasjokeen. Euroopan ja varsinkin Suomen ongelma on tämä, että joka paikassa pitää voida tiziä koottaa veronmaksajan varoilla. Ei Lappi sillä pelastu. Eikä se pelastu joutavan pienillä perunoilla. Vaikka olis nimisuoja
Lainaus käyttäjältä: Sepeteus - 18.02.17 - klo:06:35Näinhän se on. Lapin mahdollisuus on matkailu. Ei tizinkootto, eikä kultakaivokset, jotka laskevat myrkyt Ounasjokeen. Euroopan ja varsinkin Suomen ongelma on tämä, että joka paikassa pitää voida tiziä koottaa veronmaksajan varoilla. Ei Lappi sillä pelastu. Eikä se pelastu joutavan pienillä perunoilla. Vaikka olis nimisuojaIlmeisesti olet Lapin puikuloita yrittänyt kasvattaa omalla tilkullasi. Ei net kasva lyhyessä päivässä kunnolla, menevät herkästi sieraimiin kuten sinulla.
Lainaus käyttäjältä: kantola - 18.02.17 - klo:08:33Lainaus käyttäjältä: Sepeteus - 18.02.17 - klo:06:35Näinhän se on. Lapin mahdollisuus on matkailu. Ei tizinkootto, eikä kultakaivokset, jotka laskevat myrkyt Ounasjokeen. Euroopan ja varsinkin Suomen ongelma on tämä, että joka paikassa pitää voida tiziä koottaa veronmaksajan varoilla. Ei Lappi sillä pelastu. Eikä se pelastu joutavan pienillä perunoilla. Vaikka olis nimisuojaIlmeisesti olet Lapin puikuloita yrittänyt kasvattaa omalla tilkullasi. Ei net kasva lyhyessä päivässä kunnolla, menevät herkästi sieraimiin kuten sinulla. Just joo, heti meni henk koht. Ei täällä tarvitse pieniä perunoita kasvattaa. Ja peruna on menettänyt otteensa. Ei nuoret syö enää. Meikäkin on ajatellut kasvattaa bataattia, paljon terveellisempää.
oikea terveysintoilija... ja kohta alkaa huuto että miksi myö muut syödään pottua kun pataatti on niiiin hyvää... nooo, vanhukset tarttee makiaa herkkua... miusta pataatti on liian makia ruuaks.
Lainaus käyttäjältä: Oksa - 18.02.17 - klo:16:06oikea terveysintoilija... ja kohta alkaa huuto että miksi myö muut syödään pottua kun pataatti on niiiin hyvää... nooo, vanhukset tarttee makiaa herkkua... miusta pataatti on liian makia ruuaks. Niinmutta paljon terveellisempää, suurin osa bataattia maistelleista on elossa, mutta suurin osa pelkästään pottua mussuttaneista on vainaita.
Tuossa jutussa nyt vaan kaksi keisaria ovat toistensa kimpussa. Onko Rukan keisari pissinyt Levin keisarin hiekkalaatikolle?Kukaan muu ei tuosta olis moksiskaan ja lapinrajaa ei voi määritellä kirjoituspöydän äärellä.