Minä kyllä äänestäsin Räsäsen leiriä..se on ollut todella hiljaa, vaikuttavaa. 
KD on myös harrastanut johdonmukaista oppositiopolitiikkaa eli noudattanut samaa linjaa kuin hallituksessa ollessaan ja vaalien aikaan. Välillä se on tukenut nykyistä hallitusta ja välillä vastustanut, mutta ei ole lähtenyt punavihreiden kaikkea vastustavaan räksytykseen sillä innolla kuin RKP.
Toinen miltei yhtä johdonmukainen oppositiopuolue on Vasemmistoliitto. Se oli ennen vaaleja sitä mieltä, että ikkunaverhot alas ja kaasu pohjaan - ensimmäisessä luokassa helvettiin. Sama linja jatkuu edelleen.
Sen sijaan voi ihmetellä, mihin katosi RKP:n, SDP:n ja Virheiden kriisitietoisuus. Ennen vaaleja nuo kaikki olivat sitä mieltä, että valtion talous pitää tasapainottaa ja kilpailukykyä parantaa. Nyt ei kummallekaan olekaan enää tarvetta ja suurimmat yhteiskunnalliset epäkohdat liittyvät siihen, että kaikki ei ole reilua kaikille ja jonkun mielestä ei ole kivaa.