Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Sassille  (Luettu 2596 kertaa)

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71720
Vs: Sassille
ja vasta oli 5lla vai jimilla doku jostain että kuin paljon on ilmasto muuttunu  vimosen 30 vuoden aikana...   mutta siinä immeisen osuus häviävä ja jo jesse ventura keksi syyn;   jokku haluaa massia että kansat haluis entiset ilmat takasin.       ei mitään yhteyttä ilmastonmuutokseen, vaan luonto toimii omin ehdoin.

ruusunpuna

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 359
  • Paikalla
Vs: Sassille
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/ilmio/-/artikkeli/420c4ca3-a128-4ae7-882e-3d06e1ea24f5/kasvihuoneilmio-ja-ilmakehan-koostumus.html

Siinä sitä lukemista

Tämä keskustelu todistaa vain sen että sorkkahoitajakin joutuu hakemaan ulkopuolista oppia ja miettimään onko opettaja luotettava. Hankintahakkuita tai maanviljelystä voi harrastaa ihan oman kokemuksen varassa.
Antti Heikkilä

Köntys

  • Vieras
Vs: Sassille
Siperiasta on tulossa vesistö. 8)

"Länsi-Siperian suot ovat toimineet maapallon hiilinieluna tuhansien vuosien ajan. Niissä on varastoituna arviolta jopa 70 miljardia tonnia hiiltä, neljännes koko maailman maaperän hiilestä. – Jos Amazonin metsät ovat maapallon keuhkot, niin Länsi-Siperian suot ovat sen viilentäjä"

http://yle.fi/uutiset/venalaistutkijat_varoittavat_siperian_suot_vettyvat_vauhdilla_metaanijarviksi/8218657

Ja täällä tundralla raivataan ja ojitetaan nevat pelloksi  :D

A-B-alueen maat sais muuttaa uudelleen suoksi, ojat tukkimalla  ;D ;D

Ala-Pertti

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 10735
Vs: Sassille
mistäpä sen tiätää, josko vaikka olisvat lynksillä ajelleet jo silloin viimme jääkauden aikana ja siittä alkoi lämpeneminen.
Hirveetä, jos on puoletkaan totta...