Konkurssiin.
http://www.kaleva.fi/blogit/pohjoisen-aani/tuiran-poika/84/fennovoima-tuottaa-tappioita-kunnille-myos-oululle/5004/#.VZEfMn4Oawk.facebookFENNOVOIMA TUOTTAA TAPPIOITA KUNNILLE – MYÖS OULULLE
29.6.2015 10.45 | Veikko Ervasti
Tuoreet laskelmat (Greenpeace Nordic) osoittavat, että kunnat ottivat erittäin suuren riskin sitoutuessaan Fennovoiman ydinvoimahankkeeseen Pyhäjoella. Osakaskuntien kumulatiivinen kassavirta kääntyy voitolliseksi vasta vuosikymmeniä ydinvoimalan käynnistämisen jälkeen – jos silloinkaan. Tätä ennen kassavirta sukeltaa miljoonia euroja tapppiolliseksi.
Fennovoima painaa kunnallisen sähköyhtiön kassavirran tappiolle 20 vuoden ajaksi sen jälkeen, kun ydinvoimala on käynnistetty. Tappio vaihtelee 12 ja 65 miljoonan euron välillä omistusosuudesta ja rakentamiskustannuksista riippuen. Sen jälkeen kestää vielä 16-29 vuotta ennen kuin ydinsähkön myynnistä saadut voitot ovat kattaneet aiemmat tappiot. Tämän päivän alakoululainen on siis eläkeiässä siinä vaiheessa, kun kunta (esim. Oulu) alkaa mahdollisesti hyötyä osakkuudestaan.
Hanhikiven ydinvoimalatyypin toiminta-aika on 60 vuotta (Fennovoiman mukaan). Mikäli laitos toimii elinkaarensa loppuun asti on investointi tuottanut kunnalle nykyarvossa voittoa 1,5 -13 miljoonaa euroa riippuen omistusosuuden suuruudesta. Näihin lukuihin päästään vasta vuosina 2083-2087 ja silloinkin vain jos rakentaminen on sujunut nopeasti, eikä energiamarkkinoilla ole tapahtunut merkittäviä muutoksia. Kaukonäköisyyttä vai täydellistä hölmöyttä? Ehdottomasti jälkimmäistä. Talousgurut todistakoon toista – jos pystyvät.
Taloustieteilijä Hannu Savolaisen tuottamat laskelmat perustuvat selkeisiin faktoihin. Laskelmissa on analysoitu Fennovoiman kannattavuutta sen mukaan, missä ajassa ydinvoimala valmistuisi ja paljonko sen rakentaminen maksaisi. Lisäksi laskelmat perustuvat sähkön osakashinnan ja arvioidun markkinahinnan väliselle erolle. Hintaero näiden välillä aiheuttaa joko tappiota tai voittoa, kun kunnallinen sähköyhtiö ostaa sähköä osakashintaan ja myy sitä markkinahintaan.
Ei muuten ihme, että Oulun Energia suhtautui epäilevästi Fennovoiman kannattavuuteen. Eipä se painanut Oulun valtuuston päätöksenteossa. Päinvastoin Fennovoimalle löytyi suhteellisen selkeä enemmistö – itse harkittu vai ”ylhäältä” komennettu? Oulussa ei pyynnöistä huolimatta saatu taloudellisia riskilaskelmia eikä muitakaan riskiselvityksiä. Siksipä huonosti valmisteltuun päätökseen oli pakko jättää eriävä mielipide.
Pyydän jo etukäteen ”anteeksi” uskollisilta, rikkiviisailta nimimerkkikommentoijiltani, että puutun pyhään ydinvoimaan. Sitähän ymmärtää vain tietyn suppean koulutuksen saaneet ”asiantuntijat”. He voivat nyt kertoa:
- miksi kuntalaisten pitää maksaa riskibisneksestä ja missä luuraavat yksityiset yrittäjät; onko niin, että kunnat ovat todella ”viisaita” ja yksityiset yritykset ”tolloja”?
- onko niin, että suomalaiset ”asiantuntijat” ovat rautaisempia tietäjiä kuin muualla länsimaissa ollaan?
- miksi yleensäkin ydinvoima on niin kamalan edullista?