Antaa yhdyskunnan villiintyä.
Ei haittaa. Nimi jonka väläytti minullekin, Vesa Viitaniemi, on täysin outo. Itse en ole koskaan rekisteröitynyt ko. sivuille koska ilmankin sieltä irtoaa tietoa ihan kivasti.
Onkohan tuossa maanmittauslaitoksen ohjelmassa jokin bugi? Ei mikään ihme kun näyttää vahvasti formaatilta jossa paljon "kiitetty" Vipupalvelun kartta-aineistokin toimi ennen "uudistusta".
Pariin otteeseen testasin illalla laittamaani linkkiä ja hyvin kohdistui juuri siihen peltoon johon olin zoomaillutkin kuvan.
Sellainen lähes neliskanttinen pelto jonka halkaisee viistosti valtaoja. Molemmin puolin jäänyt kolmion mallinen pelto. Olihan siinä ajettu erikoista kuviota ja ristiin rastiin. Mikä lienee ollut tarkoitus? Mahottomat hauet kolmion kärjissä. Eikö ne kolmion nurkat olisi voinut pyöristää jo ensimmäisellä kierroksella.
Vai mitä sanoo savimaan expertti SKN?
http://www.paikkatietoikkuna.fi/web/fi/kartta?ver=1.17&zoomLevel=13&coord=289922_6745298&mapLayers=24+100+default&&showMarker=true