Linkissä on heti alussa karkea virhe, joka antavat aiheen epäillä muitakin kirjoitettuja faktoiksi väitettyjä "totuuksia"
Siis tämä teksti "...hybridisiemenet, joiden viljely edellytti raskasta lannoittamista ja torjunta-aineiden käyttöä" Kirjoittaja ei ilmeisesti ole tutustunut ollenkaan hybriditekniikkaan. Se on mahdollista vaikka luomussakin, kyse on tavanomaisesta jalostuksesta, risteyttämisestä ja lajikepuhtauden kasvattamisesta välttämällä ristisiitosta.
Raskas lannoittaminen ei todellakaan ole edellytys, mutta lajikkeen tuottokyky mahdollistaa suuremman ravinteiden oton. Esimerkiksi Amaretto-kevätvehnä, tavanomaisen viljelyn "kuningaslajike", tuottaa samassa suhteessa enemmän luomusatoakin kuin ns. vanhanajan lajikkeet.
Torjunta-aineiden käyttötarve ja halu lähinnä on viljelijän henkilökohtainen valinta, enemmänkin kuin lajikekysymys. Markkinoille on tullut todella taudinkestäviä uusia lajikkeita, jotka eivät useana vuotena tuo takaisin tautitorjuntaan käytettyjä rahoja. Maatiaislajikkeet ovat vähintään yhtä herkkiä taudeille kuin uudemmat. Uskonpa, että luomuviljelijöistäkään harva haluaisi sille kullanarvoiselle viljasatokaudelle Apu, Timantti II ja Svenno-lajiketta laittaa. Jokin Demonstrant-lajike antaa tonnin paremman sadon joka tapauksessa.
-SS-