Mitäs mieltä olette noista persuista. Saadaanko ne hiljaiseksi noista eu ja euro jorinoista ja voiko ne olla hallituksessa vaikka kyseisiä asioita ei käsiteltäisi ollenkaan. Itte pitäisin niitä ihan positiivisena tuulahduksena mutta pelkään että ne jää joko oppositioon tai sitten menee neljä vuotta jankkaamiseen edellisistä asioista. Itse pidän sitä turhana ajanhukkana ja pitäisi keskittyä muihin asioihin.
Eivät ne jää oppositioon. Tämä on isolla todennäköisyydellä Soinin viimeinen mahdollisuus hallitukseen. Kannatuksen säilyminen näin kovana on pieni ihme. Sen säilyminen läpi seuraavan vaalikauden on suurempi ihme. En vielä usko, että tämä ilmiö on tullut jäädäkseen suurten tai edes keskisuurten puolueiden joukkoon. Toinen kausi oppositiossa syö niin edustajien kuin äänestäjienkin motivaation. Nyt on Timon tilaisuus. Tämän jälkeen hän luopuu puheenjohtajuudesta, käy ehkä vielä yhden kauden istumassa Europarlamentissa ja jää eläkkeelle kunniapuheenjohtajana ja sittenkin arvostettuna oman tiensä kulkijana. Hallituksessa tai ei, Persut putoavat jonnekin 5 %:n kannatukseen, kunnes taas 20 vuoden kuluttua pienen ihmisen protesti nostaa puolueen mahdollisesti nimensäkin muuttaneena jälleen politiikan puheenaiheeksi. Tämä on siis arvioni, ei kannanotto siihen, kuinka toivon tapahtuvan.
Mielenkiintoista on sitten, kuinka Perussuomalaisten hallitustaival sujuu. Kumpi voittaa Jekyl vai Hyde / asialinja vai populismi. Molempiin on eväitä.