Tuohon kohtaan pitää kyllä mainita että esim 12€ + 50% kulut on ihan mahdollinen ja laillinen palkkakulu suomessakin, tietty ei ollenkaan kaikkialta löydy ketään siihen hintaan pärryyttämään. Eli 28€/h muuttuu 18€/h, mikä on verrattain iso ero.
Naapurilta oli vaihtelevaa mutta yli 100hp traktorikalustoa vaihtelevilla kuskeilla (isäntä itse tosi tehokas, vanha isäntä ok, alaikäinen poika ajoi tiellä aika hitaasti mutta muuten ok) ajamassa rehua, 40 euroa tunnissa laskutti, mikä oli kyllä jonkinasteinen alihinta, mutta ei silti luultavasti tehnyt vanhoilla koneilla ja sopivan hintaisilla kuskeilla persnettoa. Tien päällä varmaan meni löpöä, mutta loppupeleissä traktori kulki hitaasti pellolla, odotti, kippasi yms. vähintään yhtä suuren osan ajasta.
Suomessa on jotenkin sekin outo asenne että urakat pitäisi laskea kuin siellä traktorissa olisi aina maailman hirveintä tuntipalkkavaatimusta tarjoava palkollinen, eikä esim. joku vanha isäntä joka tekee hommaa oikein ilokseen.
Sen sijaan omalla pellolla omat koneet kulkevat sillä laskennallisella 3 euron tuntipalkalla 
edit: Jos markkinahintaista diiliä tekisin esim. rehun ajosta, niin sellaiselle 120-150hp traktorille voisin tarjota vaikkapa 40€/h, tulee tontille täydellä tankilla ja lähtee sitten kanssa täydellä tankilla, eli löpöt meitin piikkiin. Vahvuutena olisi sekin ettei rupea harjoittamaan "taloudellista ajoa" silloin kuin olisi vähän kiire.
Isohkolla traktorilla ja huonolla kuskin ammattitaidolla tulee karmeaa jälkeä..
Aikuisten oikeasti, mistä löytää 12 euroa tunti tilapäisiin hommiin hyviä kuskeja, eikö ne ole jo kaikki oikeissa töissä tai edes taksinajossa?
Jos puhutaan vaikka urakoinnista sillä traktorilla, niin kun otetaan huollot tankkaukset siirtymiset yms yms, niin se sun 18 euron kuskin todellinen kustannus on jo 22,5, polttoainetta tolla hinnalla ei saa sitten juuri kulua ja mitään, siis yhtään mitään ei saa hajota.
Asiakkaiden vaatimukset ja odotukset diskontattuna nykyiseen kustannustasoon, niin täytyy todeta, että hyvään saumaan olen lopettanut urakoinnin tai no reilu parikymmentätonnia tuli vielä laskutusta tänäkin vuonna, mutta pyrkimys olis nollata urakointi kokonaan, niin kannattavuus paranisi vieläkin.
Aika moni näistä neljänkympin miehistä tienais oikeasti paljo paremmin ja perämettät säästyis kun myis vehkeet pois ja menis oikeisiin töihin
