" Poliisi varoittaa uusista maahanmuuttajamellakoista
Kevään ja kesän tullessa alkavat myös kivitykset ja autojenpoltot niin sanotuilla haavoittuvilla alueilla, lue maahanmuuttaja-alueilla. Viime vuoden massiiviset maahanmuuttajamellakat, jotka levisivät useisiin kaupunkeihin ja antoivat reporttereille tilaisuuden raportoida kuinka jakautunut ja rikkinäinen Ruotsi on – sekä integraatioministerin huonolla englannilla antamat selitykset, että syy ei ole maahanmuutossa.
Norjan YLE (NRK) raportoi tänään, että Tukholman poliisi pelkää uusia mellakoita viime vuoden tapaan. Poliisin ja paikallisten “lahjakkuuksien” välit ovat kireämmät, kuin pitkään aikaan. Kistan poliisipäällikön Jörgen Karlssonin mukaan tilanne on sillä rajalla alkavatko mellakat uudestaan.
Tukholman maahanmuuttajalähiöissä Rinkebyssä, Tenstassa ja Husbyssä ryöstöt, murrot ja vandalismi ovat kasvaneet voimakkaasti viime viikkoina. Huumerikollisuus on yleistä ja jopa 12 vuotiaat lapset myyvät ja käyttävät (huumeita). Alueella asuvat ihmiset sanovat, että he eivät tunne oloaan turvalliseksi pimeän tultua ja tilanteen kuvaillaan olevan räjähdyspisteessä.
Toukokuussa tulee vuosi täyteen Husbyn mellakoista jotka levisivät kuin kulkutauti samankaltaisille alueille ympäri maan. Yhden viikon ajan autot paloivat, pelastuslaitoksen työntekijöiden kimppuun hyökkäiltiin ja vandalismi oli mittavaa. 50 (uutta) poliisia on nyt komennettu alueelle.
Karlssonin mukaan monet nuorista vihaavat poliisia. Iltaisin ja viikonloppuisin he ovat enemmän varuillaan vahvennuksien kera. Karlsson kertoo myös, että nuoriso tekee valeilmoituksia houkutellakseen poliisin paikkoihin joissa heitä pääsee kivittämään. Joskus he vaanivat sillalla pudottaakseen isoja kiviä ali ajavien poliisi ja paloautojen päälle."
Alkuperäinen norjalainen juttu ja video:
Ett år siden opptøyene i Stockholm - Nyheter, tv og radio fra hele verden - NRK.no
https://www.youtube.com/watch?v=0nxcDE8sIJE