******* Suomenkin koko väestö on muualtatulleita. Alkuperäisväestön osuus on enää noin 9000 henkeä.
En usko "kriitikoiden" käsittävän asioita, joissa tarvitaan pidempää aikaperspektiiviä. Koko suomi olis pelkkää taigaa ilman maahanmuuttoa ja koko ihmispolulaatio olis mustaa ja asuis kaksoisvirran maassa ja indusin laaksossa

Niin, maailma on aikanaan valloitettu kolkka kolkalta maahanmuutolla. Mitä tekemistä ajanlaskumme alun tapahtumilla on nykyiselle maahanmuuttopolitiikan kritisoimiselle?
Ei niin yhtään mitään. Ennen ihmiset vaelsivat etsiessään joko viljavampaa seutua elämän edellytyksiksi tai sitten rauhaisaa kolkkaa jossa saisi elää rauhassa ilman pelkoa henkensä menettämisestä. nykyään asia on toisin.
Hyvin, hyvin asennettasi kuvaava on merkitsemäsi sitäätti kriitikoiden -sanan kohdallla. Miksi sitaatit? Osoittaa asennoitumistasi kriitikoihin.
