Oottakos kukaa valanu seinää suoraa paikallensa itte?tulis tuollasehen verhoseinäpihattohon,eli seinä olis vain puolet korkeuresta ja eriste(tyroksi/villaa)pitääs välihin saara..jotta jos jotaki vinkkiä olis,kuinka muotititte,kuinka saitta eristeen pysymään keskellä yms...? 6m väliin olis rautapaalut jonka välihin tulis.
Valuharkosta vaan seinä ja jättää eristyksen pois, ei sillä siinä korkeudessa ole mitään käyttöä kuitenkaan. Eristäähän betoniseinä enemmän kuin muoviverho ja erityksen tarve on aina suurempaa mitä ylemmäs mennään.
Ja jos tuntuu että kuitenkin tarttisi, niin pistää myöhemmin ulkopuolisen eristyksen ja ja pinnaksi jotain kuitusementtilevyä tms.
Eristyksen ja kestävyyden hyvä yhdistelmä olisi myös se että tekee valuharkosta pari kerrota alalaitaan, ja siihen päälle sitten kyljelleen peltipintainen elementti villalla tai uretaanilla.