Mitenkäs heiniensiemenet riittääkö?Oli MT:ssä juttu aiemmin,joudutaan tuomaan ulkoa,huonon siemenviljelykannattavuuden takia.
Ainakin toistaiseksi riittää ja laatukin on tosi hyvä,yhtä erää vaille itävyydet 94-96%.Olin vähän tekemässäkin tuota juttua,asia on niin että varsinkin timoteilla on ollut kohtuullinen kilopohjainen tuki joka on nyt jäämässä pois.Viljelijät ovat kyntäneet siemennurmia jo jonkun verran ja tuotanto on todellisessa vaarassa jos raakaerän hintaa ei nosteta reilusti(sen verran että tuotanto kannattaa)
Timoteita ja nurminataa kumpaakaan ei ole saatavana ulkomailtakaan joten se on todellinen uhka koko nurmituotannolle vai luuletteko että Pohjois-pohjanmaalla,Savossa,Kainuussa ja Lapissa voidaan nurmirehu tuottaa etelä-eurooppalaisilla esim.sinimailasen ja englanninraiheinän siemenillä.
entisen itä-euroopan laatu ei ole samaa kuin täällä vaikka kuinka samoilla säännöillä pelataan
Kerros rehellisenä savolaisena mitä nurminadasta ja timoteista maksetaan kilohintaa sopimuksella?
Tuottaja ei saa olla hukkakaura rekisterissä, vaikka olisi vain tietyllä/tietyillä lohkoilla yksittäisiä kappaleita. Siihen tökkää oma timotein tuotanto, vaikka kiinnostusta olisi, samoin apilaa olisi kiva kokeilla... Rypsin korvikkeita nuo, ehkä tuloakin saman verran mutta kulut pienet.
Kilohinta?
[/quote]
Se pitää päätellä tuosta em. lauseesta, sellaisen hinnan sain eli ei kilohintaa

Matti saattaa olla oikeassa, vanhoja tuottajia kuulemma lopettamassa/lopettanut, nyt ois aika kokeilla mutta tuo hukkakaurattomuus probleema.
Harvassa tilat, joilla ei oikeasti ole hukkakauraa näilläkin nurkilla. 10 vuotta sitten oli nähtävyys, jos jossakin oli hukkakaura, äkkiä on tilanne muuttunut

Elukat levittää selvästi (ja eniten tietämättömät/piittaamattomat isännät

), kauriit ja linnut, hirvien herkkua yksittäinenkin hukkakauran röyhy keskellä ohrapeltoa, mikäli muutenkin pellolla kulkevat. Karua kun tulee hukkakauroja tarkistamaan eikä löydy mitään, yksittäinen syöty kaura
