Siis yllättävän paljon niillä on myynnissä kotimaista ja se tarjonta joka on paistettu samana päivänä....Oliskohan muillakin ketjuilla opin ottamista....
Se paistosysteemi on kyllä kiva, ja siinä joku 70% tavarasta on ulkomaista.
Eli 70% leivästä on ulkomaista. Jos Cittarissa olisi lähinnä ulkomaista leipää ja pari kotimaista siellä seassa, olsiko siellä yllättävän paljon myynnissä kotimasta? Cittarissakin on muuten paljon samana päivänä paistettua ja lähinnä kotimasta leipää.
Koska samalla asteikolla näitä pitää vertailla, eikä niin että "on se lidliksi ihan suomalainen ruokakori kun siinä on 28 tuotteesta 10 kotimaista" Jos ja kun muissa kaupoissä tämä suhde on päinvastoin, niin on se aika eri asia.
Montako eri kotimaista jogurttia lidlillä on myynnissä, montako eri jäätelöä, jne jne jne. Tai onko edes suomalaista vessapaperia?
Jos Prisman jokaisen suomessa valmistetun tuotteen kyltissä lukisi "valmistettu suomessa", niin se kauppa olisi niiden peitossa, niitä olisi niin paljon että se olisi absurdia kun monilla osastoilla ei olsi kuin pari hajanaista tuotetta ilman sitä kornia lippua.
Lidlissä ne taas erottaa kun ovat enemmän poikkeuksia. Ja onhan niitä toki kymmeniä ellei satoja. Tuhansien tuetteiden jouskosta.
Ostakaa toki Lidlistä kun se kätevää ja halpaa on. Itsekin olen niin välillä tehnyt. Mutta älkää uskotelko itsellenne ettettekö siinä tekisi haittaa suomalaiselle tuotannolle ja työlle monella eri tasolla.