http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013062817203272_uu.shtml
Agron "isänmaalliset" toivoo tietysti suomesta jotain meksikon tai yhdysvaltain tapaista maata jossa köyhää saa nujertaa, eikä mitään tukia jaella muille kuin vain itse sortajille.
Elämä kun kohtelee aina heitä niin epäoikeudenmukaisesti, eikä millään tule toimeen 
Millä tavalla ja milloin tämä köyhän nujertaminen alkaa ? Päivähoidossa ? Peruskoulussa ? Jatkokoulutuksessa ? Paljon puhutaan sorrosta mutta millä tavalla sorto ilmenee. Vai tapahtuuko se vasta aikuisempana kunnallisten vuokra-asuntojen jaossa tai asumistuen maksatuksessa ? Onko köyhän lapsilisä vähemmän kuin rikkaamman keskiluokkaisen ? Onko keskiluokkaisen työssäkäyvän perheen tuloveroprosentti alempi eli suopeampi, kuin alimman köyhyysrajan tuloluokan ?
Sortamista voi esiintyä niin monella alueella. Onko sittenkin niin, että peräti kansalaisten mahdollisuudet ovat epätasa-arvoiset, tuloluokan perusteella ? Päivähoidossa syrjitään köyhien lapsia, heille ei anneta yhtä paljon ruokaa ruokailussa, eikä heitä huomioida kehittävissä leikeissä ? Köyhä ei opi peruskoulussa, koska opettaja syrjii köyhien lapsia, antaa huonompia numeroita ja siirtää köyhiä takariviin ? Köyhä ei pääse lukioon, koska siellä on sisäänpääsyrajat, jotka lienevät tulosidonnaiset ? Yliopistojen pääsykokeissa ei köyhä pärjää, koska hänellä ei ole varaa ostaa kurssia, joka luetuttaa johdetusti pääsykoekirjat, eikä siis sorrettuna jaksa yksinkään niitä lueskella ?
Ja sitten työhönotossa ohitetaan julmasti, äyrien perusteella, onko työhönottajila väärä oletus siitä, että köyhä ei olisi tehokas työssään, joten palkataan vain rikas ?
-SS-