Jenkit on huomanneet sen vain että rikkaalta on helpompi verottaa se 1000€ kuin köyhältä. 
Suomessa se vain ei käy sen takia kun ihmiset antaa sen 1000€ työnantajalleen kuin verottajalle.
Tässä verokeskustelussa pitäisi miettiä sitä että laitettaisiinko työttömien sosiaalietuuksia verolle. Se voisi patistaa herkemmin ottamaan sen huono palkaisen työpaikan vastaan.
Tota punattua lausetta en kyllä ymmärtänyt ja muutenkin mikä 1000 euroa?
Missä menee "rikkaan" raja ja paljonko siltä pitäisi veroa ottaa?
Ranskassa on uusi "rikkaiden vero" 75 pinnaa ja kaikki kynnelle kykenevät jättää veronmaksun sikseen.. Täällä yritetään kovasti suitsuttaa, kuinka hyvä sysyteemi sosialismi on, mutta ei se aikuisten oikeesti ole toiminu missään.
Noi rikkaiden verot on lähinnä symbolisia, rikkaita on niin vähän, ettei niitä verottamalla rahaa löydy, mutta ajatelkaa vaikka ny jotain edesmennyttä Einari Vidgreniä, montakohan jannua sekin olis viittiny työllistää, jos siltä olis otettu kaikki veroihin

Kyllä se tavallinen tallaaja, se mediaanipalkkaa 16,17 euroa tunnilta saava on ikävä kyllä se jonka veroilla on eniten merkitystä tässä verotouhussa..