...
jos nyt miettii esim metsäteollisuutta niin kyllä puun korjuussa ja kuljetuksessa luulisin palkkojen kestävän verrata saman elintason maihin, aivan viime vuosina on yrittäjät itekki huomanneet minkä pommin ovat rakentaneet polkemalla palkkoja, kuski käy vähiin mehtäkoneisiin ja autoihin, alkaa todellinen huutokauppa

Pokasahallakin paperipuuta tehneenä tulee monasti mieleen että miten ennen virmat pärjäsivät ,kun yhteen pölkkyynkin tuli erinäisiä hanskanjälkiä ennenkun oli tehtaalla,ja siitä tienasi niin tekijä, ajuri ,automies ja isännällekin jäi jotain nyt rouhitaan puuta sellasella vauhdilla että ehkä metsurin koko talvessa tekemä savotta on tehty päivässä, eikä kannata virmoja täällä pyörittää..
[/quote]
Siinä kun motokuski, ostomies, sahurit, paperimiehet, autokuskit, metsäkoneenkuljettaja, verottaja ja ynm. ottaa ensin päältä, niin maanomistajan paperissa lukee että lasku puun korjuusta, vienistä ja jalostuksesta.