Kaikkien valtioiden toimia tulee verrata toisten valtioiden toimiin.
***** Yleinen moraali- ja oikeuskäsitys siis ei mielestäsi päde valtioiden toiminnassa?
Yhdysvallat ei ole monilukuisia roistontöitään anteeksi pyydellyt tai hyvitellyt. Jos nyt puhutaan muista kuin suorasta sodankäynnistä, niin esim. Vietnamissa Agent Orange on tehnyt ja tekee edelleen hirvittävää jälkeä kansan keskuudessa, kauppasaarrot ovat tappaneet satojatuhansia ihmisiä, mm. Irakin ja Libyan tuhotut yhteiskunnat jne.
Tapaus Saksa on tuossakin samaa kuin muualla: mm. kidutettuja tunnustuksia, suurenneltuja lukuja ja faktoihin huomattavasti extraa.
****** Pyysin jo että vastaisit vain saksalaisten osalta. USA:n rikokset eivät pyyhi natsien tekemiä rikoksia pois.
Millä tavalla tehtiin mahdottomaksi?
****** Poistettiin kansalaisoikeudet, ryöstettiin ja poltettiin synagogat ja lopuksi kuskattiin koko porukka tapettavaksi. Ei ehkä uskonnonrajoitusta de jure, muta vahvasti de facto
Et muuten vastannut kysymykseen: pidätkö nykyistä Saksaa demokraattisena ja sananvapautta kunnioittavana?
***** Saksa kuten suurin osa euroopan maista ovat niin lähellä sananvapaata demokratiaa kuin on käytännössä mahdollista. Minähän en ole missään vaiheessa väittänytkään että demokratia olisi täydellinen hallintojärjestelmä. (Toisin kuin sinä suhtaudut kansallissosialismiin.)
Demokratia on pienin paha niistä järjestelmistä joita ihmiskunta on vuosituhansien varrella kokeillut, eikä siihen, kuten ei muihinkaan järjestelmiin tule koskaan suhtautua kritiikittä.
Koska ihminen on ihminen, täydellisiä hallintojärjestelimiä on vain paperilla, ei käytännössä. Juuri tämä käytännön tietämyksen puute paistaa selvästi läpi sinunkin mielipiteistäsi natsi-Saksasta.