Mä luulen, että jos katotaan tuloja suhteessa tehtyihin työtunteihin, niin vilja on yksi kannattavimmista tuotantosuunnista.Nautapuolella hailandi on aika hyvä ....
Lainaus käyttäjältä: emo-heikki - 03.09.12 - klo:09:22Mä luulen, että jos katotaan tuloja suhteessa tehtyihin työtunteihin, niin vilja on yksi kannattavimmista tuotantosuunnista.Nautapuolella hailandi on aika hyvä .... Hömppäiheinän niitosta hankkii 400€ tunti.
Puintikausi venyy. Polttoainetta kuluu.Kenelle ilmoitetaan vain ilmoitusluontoisena asiana polttoainelisästä viljanhinnassa. 10€ tonniNiinhän muuallakin tehdään. Esim. lentoyhtiöt.Vain ilmoitusluontoinen asia.Voi voi. Nyt nousee hinnat.Mahtaakohan mtk alkaa ajamaan asiaa.
Lainaus käyttäjältä: Eemeli - 03.09.12 - klo:03:52Puintikausi venyy. Polttoainetta kuluu.Kenelle ilmoitetaan vain ilmoitusluontoisena asiana polttoainelisästä viljanhinnassa. 10€ tonniNiinhän muuallakin tehdään. Esim. lentoyhtiöt.Vain ilmoitusluontoinen asia.Voi voi. Nyt nousee hinnat.Mahtaakohan mtk alkaa ajamaan asiaa. onkohan kakorosvotpuristelleet pallejasi"Maataloudessa käytettyjen energiatuotteiden valmisteveron palautuksen muutokset koskevat 1.1.2012 tai sen jälkeen käytettyä kevyttä ja raskasta polttoöljyä sekä biopolttoöljyä. Palautus kevyestä polttoöljystä on muutoksen jälkeen 7,70 senttiä litralta (nykyisin 13,20 senttiä litralta)"kyllä mtk saisi tosiaan tehdä kakorosvoille jotakin
Lainaus käyttäjältä: ENTER - 03.09.12 - klo:11:06Lainaus käyttäjältä: Eemeli - 03.09.12 - klo:03:52Puintikausi venyy. Polttoainetta kuluu.Kenelle ilmoitetaan vain ilmoitusluontoisena asiana polttoainelisästä viljanhinnassa. 10€ tonniNiinhän muuallakin tehdään. Esim. lentoyhtiöt.Vain ilmoitusluontoinen asia.Voi voi. Nyt nousee hinnat.Mahtaakohan mtk alkaa ajamaan asiaa. onkohan kakorosvotpuristelleet pallejasi"Maataloudessa käytettyjen energiatuotteiden valmisteveron palautuksen muutokset koskevat 1.1.2012 tai sen jälkeen käytettyä kevyttä ja raskasta polttoöljyä sekä biopolttoöljyä. Palautus kevyestä polttoöljystä on muutoksen jälkeen 7,70 senttiä litralta (nykyisin 13,20 senttiä litralta)"kyllä mtk saisi tosiaan tehdä kakorosvoille jotakinNää on nyt niitä leikkauksia, joita kako tekee ...Kyllä pohojoseen tukeen täytyy saada jotain kompensaatiota ?
Lainaus käyttäjältä: emo-heikki - 03.09.12 - klo:17:09Lainaus käyttäjältä: ENTER - 03.09.12 - klo:11:06Lainaus käyttäjältä: Eemeli - 03.09.12 - klo:03:52Puintikausi venyy. Polttoainetta kuluu.Kenelle ilmoitetaan vain ilmoitusluontoisena asiana polttoainelisästä viljanhinnassa. 10€ tonniNiinhän muuallakin tehdään. Esim. lentoyhtiöt.Vain ilmoitusluontoinen asia.Voi voi. Nyt nousee hinnat.Mahtaakohan mtk alkaa ajamaan asiaa. onkohan kakorosvotpuristelleet pallejasi"Maataloudessa käytettyjen energiatuotteiden valmisteveron palautuksen muutokset koskevat 1.1.2012 tai sen jälkeen käytettyä kevyttä ja raskasta polttoöljyä sekä biopolttoöljyä. Palautus kevyestä polttoöljystä on muutoksen jälkeen 7,70 senttiä litralta (nykyisin 13,20 senttiä litralta)"kyllä mtk saisi tosiaan tehdä kakorosvoille jotakinNää on nyt niitä leikkauksia, joita kako tekee ...Kyllä pohojoseen tukeen täytyy saada jotain kompensaatiota ?Sen Lapintuen vois siirtää Pohjammaa-Pirkanmaalinjalle .
Viimeksi muokattu: 03.09.12 - klo:19:08 kirjoittanut Talojuhani
Lainaus käyttäjältä: ENTER - 03.09.12 - klo:11:06Lainaus käyttäjältä: Eemeli - 03.09.12 - klo:03:52Puintikausi venyy. Polttoainetta kuluu.Kenelle ilmoitetaan vain ilmoitusluontoisena asiana polttoainelisästä viljanhinnassa. 10€ tonniNiinhän muuallakin tehdään. Esim. lentoyhtiöt.Vain ilmoitusluontoinen asia.Voi voi. Nyt nousee hinnat.Mahtaakohan mtk alkaa ajamaan asiaa. onkohan kakorosvotpuristelleet pallejasi"Maataloudessa käytettyjen energiatuotteiden valmisteveron palautuksen muutokset koskevat 1.1.2012 tai sen jälkeen käytettyä kevyttä ja raskasta polttoöljyä sekä biopolttoöljyä. Palautus kevyestä polttoöljystä on muutoksen jälkeen 7,70 senttiä litralta (nykyisin 13,20 senttiä litralta)"kyllä mtk saisi tosiaan tehdä kakorosvoille jotakinMTK torppasi v. 1996 valtiovarainministeri Sauli Niinistön tarjouksen pudottaa maatalous alempaan energiaveroluokkaan teollisuuden rinnalle, 55 milj mk huojennus...tilalle MTK vaati ja sai uuden viljan ha-tuen C-alueelle, 25 milj. mk.Ilman tätä "edunvalvontaa" olisi energialaskumme nytkin oleellisesti pienempi.
Lainaus käyttäjältä: sorkkis - 03.09.12 - klo:17:37Sen Lapintuen vois siirtää Pohjammaa-Pirkanmaalinjalle . Siellähän se jo onkin.
Sen Lapintuen vois siirtää Pohjammaa-Pirkanmaalinjalle .