Sopii taas tähänkin tämä vanha juttu:
"Kasteessa tyttö sai nimekseen Että Elikkä Laamanen. Jälkeenpäin pappi puolustautui selittämällä, että niitä sanoja äiti siinä tilanteessa kaiken aikaa hoki.
-Että elikkä siis ootas hetki, äiti oli vastannut papin kysymykseen, mikä lapselle nimeksi.
Aika kului ja Että Elikkä varttui.
Ennen pitkää tätä sanomattoman kaunista liinatukkaista tyttöä alkoi piirittää useampikin nuorimies. Heistä muuan ujo, pitkänhuiskea naapuripihan poika sai Ettältä osakseen aivan erityistä huomiota. Lempihän siinä leimahti, ja pian kuului hääkellojen kumu.
Esikoinen syntyi vuosi häiden jälkeen, ja luontevana pidettiin, että sekä Ettän ja Niinkun kastanut pappi kastaisi myös tämän pienokaisen.
Jälkeenpäin vanhemmat vakuuttivat kaikille sukulaisille, että vakaa tarkoitus oli kyllä ollut antaa lapselle nimeksi Pricilla Penelopessica Jadetar Holopainen.
Mutta papin tiedustellessa äidiltä nimeä tämä havahtui syvistä mietteistään ja hihkaisi ristiäisväelle:
Kamoon hei, elikkä niinku tota että nyt ruvetaan antaan muksulle nimeä!
Siitä oltiin kyllä kaikilla tahoilla vilpittömästi yhtä mieltä, että Kamoon Hei Holopainen oli kaunis lapsi.
Eikä hän suinkaan jäänyt vanhempiensa ainokaiseksi. Vuoden parin välein syntyivät - ja kastettiin sen saman papin avustuksella – toinen toistaan suloisemmat sisarukset Jess-Jess, Ou Shit ja Tietsä Kuule.
Perhe ei olisi voinut olla enää onnellisempi. Ahdastahan kerrostalokolmiossa alkoi jo olla, mutta minkäänlaista ylimääräistä äreyttä ei äidin äänessä kuulunut hänen komentaessaan lapsiaan:
-Kamoon hei Tietsä Kuule Ou Shit Jess elikkä tota kaikki siis niinku totanoin niin nyt heti tänne!
Mutta perheen ristiäis pappi painiskeli syvissä tunnontuskissa. Hän päätti, että jos Holopaisen perheeseen syntyy vielä lapsi, se saisi taatusti huolella mietityn, vanhempien hyväksi harkitseman nimen.
Ja niin kävi, että vielä kerran Holopaiselle kokoonnuttiin ristiäisiin. Äitikin oli visusti päättänyt ,että tällä kertaa lapsen nimi oli vakaan harkinnan tulos.
Niinpä Että Elikkä kirjoitti varmuuden vuoksi lapsen koko nimen Emilia Jennicarola Poqahontas Tähtituuli Holopainen –Lautasliinaan, josta voisi sitten vaivihkaa luntata kastetilaisuudessa. Valitettavasti lautasliina putosi kuitenkin juuri ratkaisevalla hetkellä kastemaljaan. Kaikki olivat jälkeenpäin liikuttavan yksimielisiä siitä, että Emilia *****liina Perkele Holopainen oli harvinaisen suloinen lapsi."
Melkoista rämpimistä välillä, mutta parhaansa tehden ja kovasti yrittäen. Onnistuminen palkitsee. 1966 - 2016 and counting...