Kyllä näille VAPAAMATKUSTAJILLE veroilla tuotetut ja maksetut palvelut ym kelpaa mutta ite ei olla valmiita osallistumaan,
Jos miljonääri maksaa 30% pääomaveroa tekee se 300 000€. Suuri osa kansasta jotka saavat toimeentulotukia saavat osan niistä verottomina eivätkä maksa veroja lainkaan. Lisäksi ne rasittavat eniten sosiaalimenoja.
Matalapalkkainen työntekijä maksaa puolet palkastaan eri verojen kautta valtiolle, eli esim 50% x 30000€ = 15 000 euroa. Kuka on henkilötasolla tärkeämpi maalle, eli kenen veroilla pidetään auki enemmän teitä, päiväkoteja jne. Joten kuka on vapaamatkustaja ja kuka ei?
Sinänsä verokertymää pitää olla. Suomessa se on kautta linjan liian kova. Ketään ei kannusteta yrittämään eikä rakenneta haluja kehittyä. Meillä pitää olla paljon enemmän vientiyrityksiä tulevaisuudessa kuin nyt. Sosialistisella ajattelutavalla ajetaan kaikki samaan rakoon.
Kenellä oli nyt se Thatcherin lause viesteissään: sosialistien ongelma on että lopulta niiltä loppuu muiden rahat.