Niin juu... jos valtion on tarkoitus tukea asukkaiden uusien autojen ostamista.. Se mikä noissa maksetaan, lisätään tuplaten autoveroon 
Mä elän tuolla "ilmalla". Tonnin Opel tuottaa mukavasti kilometrikorvauksilla 
Millä tavalla valtio maksaa noita km-korvauksia? Yleensä ne tulevat yksityisiltä työantajilta ja se mitä se korvaa on jo monesti verotettua menoa. Se mitä jää auton omistajan lompakkoon menee 23% takaisin valtiolle ja vielä enemmänkin autoveron kautta.
Totta kai pystyy optimoimaan kustannukset vs korvaukset, mitä halvemmalla omalla autolla ajaa ja mitä enemmän huoltoja tekee itse, se paremmin se kannattaa. Mutta miksi tuota korvausta pitäisi kilpailuttaa tyhmillä teoilla? Se joka työkseen ajaa tiellä pitää voida ostaa turvallisen auton, huoltaa sitä ja hankkia hyvät renkaat.
Lisäksi harva ajaa yli 10-15 tkm km-korvausajoja vuodessa vaikka moni antaa ymmärtää että ajetaan aivan sikana, viimeistään sillloin alkaa työnantaja suosimaan työsuhdeautoja tai hankkii sen takia asentajalle pakettiauton. 15 tkm km-korvaukset ei jätä kuin kolme tonnia nettoa käyttökulujen jälkeen, jolla pitää muutaman vuoden jälkeen rahoittaa uutta autoa. Onko se jotenkin liikaa luksusta?
Jo 35 000 euron auton (jossa jo 15k€ veroa) hankinta, jonka jälleenmyyntiarvo olisi 40% 6v jälkeen, tuottaa helposti yli 40 c:n km-kustannuksen pääomakuluineen.
Tämä oli kyllä Joharalta pohjanoteeraus. Odotin kyllä parempaa laskutaitoa.