Minun piti oikein tosissaan alkaa miettimään ,mitä minä odotan presidentiltä.Miksi aina,kun Haloska ilmestyi tv-ruutuun,minä suljin silmäni ja häpesin häntä.Yht,äkkiä sitten hoksasin,mistä se johtui.Haloska oli liian rahvaanomainen.Hänellä ei ollut mitään perinteisiä arvoja,hän oli vaan yks naapurin likka joka yritti hampaat irvessä hymyillä kaikille.Ei ihme,että kansa sai tarpeekseen sosialidemokraateista. Kun muut maat valitsevat presidentikseen fiksun ja edustavan,sellaisen,jota kehtaa esitellä ylpeänä muulle maailmalle,niin suomalaiset on niin kateellisia ,että eivät voi valita kuin jonkun muumimamman,joka vielä änkee väkisin sellaisiinkin tilaisuuksiin,mihin ei pitäisi ja ukkoki on sen näköinen kuin pystyyn nukahtanu kapakala.
Manu ja Mara vielä jotenki menetteli,heidän rahvaanomaisuutensa ei ollut niin silmiinpistävää,koska heidän vaimonsa olivat niin hillittyjä ja fiksuja. Haloskan aikana koko presidenttiinstituutti kärsi kovan kolauksen
.Nyt,kun sinne on menossa tällainen naurettava hinttipari,niin koko instituutin voi samantien lakkauttaa ja perustaa Tamminiemeen kerjäläisoopperan,taikka majoittaa sinne niitä romanian kerjäläisiä. 
Kautta historian kansa on halunnut kuninkaakseen suunnannäyttäjän,sellaisen jota voi aidosti kunnioittaa ja katsoa alhaalta ylöspäin.Presidentissä pitää olla hiukkasen glamouria,ei kuitenkaan liikaa.Presidentin pitää olla aidosti kiinnostunut kansastaan,mutta ei nöyristelijä. Nyt kun meillä olis mahdollisuus vuosikymmeniin saada sellainen presidenttipari,niin ei pilata pikkusieluisina tätä tilaisuutta.Jätetään poliittinen saivartelu ja syyttely ja vanhojen asoiden kaivelu. Jos nyt ei onnistuta tässä,niin sitten lupaan,etten koskaan enää äänestä,en missään enkä milloinkaan
Marssikoon ryssän joukot tänne ja valloittakoon koko Suomen.Näin tyhmä kansa ei ansaitse itsenäisyyttä. 
mistääs simmo sellaisen mieluisen nyt löytää kun soini eikä väyrynen
päässyt koitokseen
kokoomuslaiset ovat leikkausten kannattajia,,,,,ja leikkaaja on avuttoman kaveri,,,,,
johtoon tarvittaisiin suunnan näyttäjä joka saa maamme jälleen investoimaan
tulevaisuuteen kaikilla aloilla,,,,,,ei tarvita omaisuuksien myyjä ja leikkaajaa varsinkin
kun noista saaadut rahat heitetään hukkaan
eu ei meitä pelasta miltään uhalta,,,,ei taloudelliselta eikä sotilaalliselta vaan
on lisännyt koko ajan noita riskejä
kaupanteon tulevaisuus on siellä missä on kasvavat taloudet eikä ne kysele
ollaanko eu jäseniä

siis koska ei ole kuin kaksi luuseria äänestettävinä ,,,,pitää tehdä niinkuin
kaupassa jossa myydään pilaantunutta tavaraa,,,,,,,,jätetään tyhmemmille
