Miksi muuten viljapuolella menee "huonosti"? 
Kepun Pekkarinen myi lannoitetehtaat norjalaisille, norskit nostivat heti hinnat pilviin. Lisäksi ämteekoon vilja-asiamies levittää propagandaa, että vilja on kallista.
On se vaan kumma, kun minäkin maitotilallisena viljelen viljaa ja sinäkö väität sitten että minulle se touhu on halvempaa? Vai ajatko nyt tätä kotieläintilan korkeampaa tukea? Siihenhän pääset käsiksi tasan sillä, että otat minimimäärän elukoita ja jätät heitteille, kun et jaksa/kerkeä niitä angstaamiseltasi hoitaa.
Mitä tulee sitten tuohon pellon hintaan, niin siinä on kyllä niin helevetisti heittoa pienienkin rajanylitysten jälkeen. Kuten JoHaRa tuossa totesi, niin täällä Juankoski/Nilsiä akselilla tuo lähemmäs 9k on se karu totuus. Itse ostin naapurilta tuollaisen persesilmän kokoisen lämpäreen 5k/ha ja vaikka myynnissä olisi ollut kymmeniä hehtaareja ihan muutamien kilometrien säteellä, niin miksi niistä pitäisi maksaa yli 7k/ha? Sitten valitetaan taas kun ei kannata ja mussunmussun. Eiköhän sillon ole omassa näppäilytaidossa vikaa, jos maksaa 15k/ha tai maksaa vuokrana 600€/ha.
Sitten kun vingutaan aina näistä Tundralaisten ahneudesta ja perinpohjaisesta pahuudesta, niin kysyisinpä vaan, jotta mihin tämän alueen halvat vuokrahinnat esim. pohjautuvat? Ei taida pohjautua siihen samaan kun siellä Suuressa ja Mahtavassa etelässä - ahneuteen?