Farmtoolsin työn jälkeä kuulee jonkin verran kritisoitavan, mutta kritiikki on kohdistunut lähinnä maalipinnan laatuun ja joskus siihen, että sisäpuolella pohjassa on ollut ruostetta. Maalipinnan valumat ovat kuitenkin vain kosmeettinen haitta. Osa pintavirheistä on myös todennäköisesti syntynyt kuljetuksessa.
Farmtools tuon minunkin säilöni kunnosti ja ainakin siinä maali on pysynyt tämän noin 15 vuotta. Säiliöön tehtiin samalla myös nk. laponesto eli ilmaputki pumpulta takasin säiliöön, joten vaikka letku putoaa maahan, niin ei säiliö tyhjene. On tuo säiliön kunnostaminen kuitenkin jonkinlainen ympäristöteko, saa vanha säiliö uuden elämän eikä joudu takapihalle maisemaa rumentamaan, kuten valitetavan usein näkee. Ja onse halvempi vaihtoehto kuin uusi säiliö, mikä ei liene lainkaan huono juttu, kun kustannuksissa pitäsi säästää, jos aikoo näistä hommista elantonsa saada.
Itse vein autonperävaunulla säiliön tehtaalle, kun tuollainen 2,6 kuution säiliö juuri ja juuri sen lavalle mahtui. Painoa kyllä oli varmaankin enemmän kuin laki olisi sallinut
