Salpietaria toukokuun alussa 300 kg/ha, kesäkuun lopussa 200 kg/ha ja elokuun alussa 100 kg/ha. Puhdistusniitot ennen lannoitusta. Laidunnurmi perustetaan kauran suojaviljaan ja "nurmivuosia" on kolme. Välissä aina vuosi italian raiheinää myöskin kauran suoja viljassa. Monivuotinen päätetään glyfolla ja kyntämällä joskus elokuussa, italian raiheinä vain kyntämällä mahdollisimman myöhään. Suojavilja syötetään monivuotisten ensimmäisen puhditustusniiton jälkeen. Näin ollen alkukesästä laidunalasta syötössä on 60%, kesällä 100% ja syksystä 80%.
Hulvatonta rahan ja luonnonvarojen sekä oman työn tuhlaamista. Oikea riistoviljelyn perusesimerkki. Ja vielä ihmetellään miksi rahaa ei jää kassaan. Ikuinen parku ettei tuotanto kannata! Huh!!!
Meillä tuotetaankin maitoa eikä villaa. Ei noilla panoksilla ja työllä karkearehu kallista ole. Hiehotkin kasvavat mainiosti. Pellot runsasmultaisia hietamaita ja viljavuus luokassa korkea hiveniä myöten. Lehmät syövät mutta myös tuovat ravinteita. Rahaakin on kassassa aina jonkin verran. Apila olisi toki hyvinkin jees myös laitumella muttei se kestä kunnon myrkkyjä. Säilisnurmilla pahimmat rikat saa viljakierron aikana tuhottua.
Vieläkään ei ole yara liian kallista! 
Vaan oletko laskenut kokonaistaloudellisuuden muille vaihtoehdoille. Luomumaito on hyvää!!! 
Yara on kyllä HELV--IN kallista. Luomu olisi varmasti kokonaistaloudellisinta tällä karja ja peltomäärällä. Mieluummin lähitulevaisuudessa satsaisin lemmujen ja omaan hyvinvointiin (lehmät parsihelvetistä pihattoon). Tuo Yaran hinta on kyllä pakottanut ajamaan typensidonnan hyväksikäyttöön etenkin säilisnurmilla, mielellään papu- ja herne seoskasvustoja väkirehuksikin viljelisin. Pitäisi tehdä sitä ennen muitakin satsauksia. Typpeä en näe ongelmaksi, kakkaa ei vaan nykyään riitä täydentämään fosfori- ja kalitarvetta..