Kielitaitohan on hyvä juttu ja kuuluu sivistykseen, ei siinä mitään. Ruotsalaiset ovat kuihtuva kansanosa, joten miksi sitä pakolla pitäisi oppia? Jos suomenruotsilla pärjäisi Ruotsissa, olisi opiskelulle jonkinlaisia perusteita.
Jos Suomessa pitäisi opiskella kieliä, joita Suomesa puhutaan, pitäisi valikoimaa laajentaa ainakin saamen, venäjän, somalian ja mustalaisten kielille.
Saame on niin pienen, marginaalisen väestön kieli, ettei sitä kaikkien tarvi opetella....venäjä ei ole toinen kotimainen...paitsi sitten, jos ne uusrikkaat valtaavat tämän pikku maan ostelemalla sen pikkuhiljaa, talo- ja metsä kerrallaan itselleen.

Ei Ruotsikaan oikeasti ole toinen kotimainen, ei esim. Lapissa ole koskaan asunut väestöä, joka puhuisi kotikielenään Ruotsia tai edes ymmärtäisi sitä ( Saamen kanssa on toisin ), kuten ei muissakaan maakunnissa ole tälläistä väestöä ollut, kuin joku promille porukasta.
Suomessa on kyllä Ruotsinkielisiä maakuntia ja alueita, joita pitääkin ylläpitää valtion varoin, mutta ei pidä liitoitella näitä juttuja, homma voidaan hoitaa paikallisesti.
Sveitsissä on neljä kieltä, eikä siellä ole mitään "pakko" kieliä, joita jonkun pitää pakosta opiskella, jokainen opiskelee niitä kieliä mitä haluaa ja mitä kouluissa opetetaan.
Italian rajalla opiskellaan Italiaa, Ranskassa taas Ranskaa, Saksahan siellä valtakieli on, jotkut puhuu sitten Retoromaniaa

?