Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Virkakieli  (Luettu 1039 kertaa)

ristoreipas

  • Vieras
Virkakieli
Suomalainen lainsäädäntö ja säädökset ovat sellaista kapulakieltä ettei sitä aina tavallinen tallaaja ymmärrä. Vaikka tästäkin on asiasta on säädetty erikseen että laki-ja säädöstekstien tulee olla ymmärrettäviä, tätä säädöstä ei noudateta.

No tämä on tuttua myös meille viljelijöille ja kaikkien kapulakielten äiti ja  mestariteos oli viime kevään tukihaun säädös raivattujen alojen lisäämisestä tukijärjestelmään. ;D

JoHaRa

  • Vieras
Vs: Virkakieli
Se lukee tuolla niin vaikeasti ettei kukaan vaan raivaisi. Vähemmällä pääsee kun soittaa maaseutusihteerille ja kysyy mihin laitan rastit. Puheluun menee 3 minuuttia. Täyttää lomekkeet netissä -> edes kuoria ei tarvitse avata. 30 min vuodessa koko show, ilman kapuloita rattaissa.

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71950
Vs: Virkakieli
niin, jo 30 minsassa alkaa kelata etusivua jota vois täyttää!    just joo, taidat asua kerrostalossa keskellä pääkaupunkia kun toimii joku helkutin vipu!????             kyllä kaikesta huolimatta tartteis käyttää virkamiäs- suomi sanakirjaa että tajuis kaikki niiden jarkonit!  helvetin zompit!