Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Onko Deutzin insinööri viisas??  (Luettu 22900 kertaa)

hvinnamo

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 4241
  • ******** 50 / 50 % :)
Onko Deutzin insinööri viisas??
  Mulla on menossa 3.s Deutz-fahr traktori.Ja ekana oli 115 mk3.Sitten tuli 128 ja nyt 610m.Ja jos on uudistuksissa menty eteenkin päin niin on kyllä otettu takapakkiakin monessa asiassa.
Tässä nykyisessä 610m-mallissa on sellanen ominaisuus että se laskee pihanopeuksissa etujousituksen alas ihan oma-aloitteisesti.Ihmettelin kun lumiaura menee "kenalleen" pihoilla.No, insinööri oli keksinyt automatiikan koska hänen mielestään etujousitusta ei tarvita hitaissa nopeuksissa.No, tämän sai onneksi pois säätämällä nopeusraja 0:aan.Onhan siinä nappi josta jousituksen saa pois jos haluaa!
  No, uuden mallinen nostolaitehallinta vipu onkin sitten luku sinänsä.Lukon pois kytkeminen on niin vaikea toimenpide että esim. puhelimessa sen selittäminen on käytännössä todella vaikea ellei mahdoton.Entinen oli paljon helpompi ja yksinkertaisempi.Kyllä tän kanssa pärjää mutta enskertalaiselle/vanhalle ihmiselle toivoton.Mikähän etu tostakin on?? Ja käsikaasukahva samassa yhteydessä niin herkkä/"huonossa" paikassa että joka kerta oikealle mennessä kaasu kääntyy takin helmasta pohjaan.
   Ja tämä viimeisin "ominaisuus" jonka luulin olevan vika, on seuraavanlainen: Ihmettelin lumihommissa ja paalikuormaa tehdessä että kun vaihtaa suuntaa, kone pysähtyy ja vikakoodi rupeaa huutamaan(tai ei se vikakoodi huuda vaan vilkkuu,mutta se rääkkä huutaa) Meinasin että mitä *****a nyt.Seuraavana päivänä huoltomies paikalle ja kone toimi täysin normaalisti! Sitten taas satunnaisesti sama homma.Nyt 500 tunnin huollossa asia taas esille niin selvis että tämä vikakoodi johtuukin siitä että sinne on ohjelmoitu viiveen mittaus.Jos suunnanvaihtovivun kääntö asennosta a asentoon b kestää liian kauan niin kone halvaannutta itsensä.Korjaus:virta pois ja uudelleen käyntiin.Ja tämä on ihan uusi ”ominaisuus” ***** sanon minä!! Kuka ***** idiootti keksii tälläisiä innovaatioita??? Saa nähdä mitä ylläreitä vielä tulee vastaan, mutta ainoa juttu minkä sai korjattua oli toi etujousitus.Ja tän suunnanvaihtojutun estää tosiaan kääntämällä vipu tarpeeksi rivakasti.Ja tämä yhdistettynä Deutzin puuttuvaan alavääntöön ja äkäiseen suunnanvaihtoon aiheuttaa koneen välittömän sammumisen. Ja tämä ominaisuus on ollut kyllä joka Deutzissa jota minulla on ollut!
Joskus sitä oikein ihmettelee, kuinka paljon kirjatietoa sitä ihmiseen sopiikaan. En puhu nyt siis itsestäni.

JoHaRa

  • Vieras
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Ei

Rimuli

  • Harjaantunut
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 147
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Lainaus
Arvatkaa harmittiko kun justiin sisäänajetun (2800h) DX 6.30 annoin vaihdossa? Siinä ois ollu ikupäivänen kone vailla nykyajan probleemia.

Totta, vaihteistovika ei ole nykypäivän ongelma.

Nakkeeet82

  • Tulokas
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 16
  • Onse hirveetä!
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Ei.
LOKOMO Destructive Solutions
You create, We destroy

SKN

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 52080
  • Keulamerkki-Erkki ja tähdet
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Lainaus
Arvatkaa harmittiko kun justiin sisäänajetun (2800h) DX 6.30 annoin vaihdossa? Siinä ois ollu ikupäivänen kone vailla nykyajan probleemia.

Totta, vaihteistovika ei ole nykypäivän ongelma.

Eipä se Agrotronin ZF 7200 aivan ongelmaton ollut. Pikavaihteiden toiminta aivan ...seestä. Kesäkuumalla, samoin kylmillä öljyillä viive vaihteen vaihtumishetkeen napin painalluksesta vaihtelevasti jopa 3 sekunnin viiveellä. Sitten kun miettimisen jälkeen viimein vaihtoi niin sen todella huomasi. 05-sarjalaisen Valmetin muulinpotku on pientä siihen verraten.
Vaihteen hämmenninkin oli niin pirun kaukana. Piti oikein kumartua etuviistoon että sai 5-vaihteen päälle.
Suunnanvaihto pelasi kyllä jouheasti, oikeastaan olisi voinut olla nasakampikin.
Ergonomia muutenkaan ei aivan kohdallaan ollut. Sai siinä oikea käsi huitoa tuulimyllyn lailla että kerkesi kaikki tarvittavat toimet tehtyä päisteessä.
Pitkästi olisi vika-/ominaisuuslistaa vielä jäljellä, mutta ei kaikkea hyvää kerralla.
Sun on se vaihdekeppis vääntyny. Ominaisuus sekin. Kun on innokas hämmentäjä ni se kuttaperkakeppi vääntyy eteenpäin ajan myötä. Lopulta saat nostaa persees penkistä et saat eteenpäin isompaa pykälää. Sitä joutuu nääs aika ajoin vääntää suoraan ;D
Kotimaisia metsän antimia jo vuodesta nolla.. http://psyvault.net/viewtopic.php?f=8&t=430

https://vimeo.com/31482159

zetor8045

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 5568
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
tuommosta suunanvaihtovikaa ei ole ollut koskaan vastaan kun tulee käytettyä se vapaa asennossa tai sitten vaihdettua reilusti suuntaa eikä pohdittua että vaihtaisko suuntaa suunnan ja vapaa asennon välissä....  etujousitus laskee alaspäin jos on neliveto päällä kun on on liian löysä jousitus ja geometria perseestä kun sen pitäisi roikkua pystysuoraan niinkuin esim jonnikassa mutta kuormaaja vie kyllä loput töyssyt pois ja neliveto on pois yleensä viimeistään yli 20km/h ajettaessa.....  eikös nostolaitteen lukituksen saa kokonaankin pois just ainakin tuosta profilinesta viime huollossa nostettiin lukkiutumis nopeus 35km/h.... ja tehoa saa nykytraktoreihin 650€:sta ylöspäin siis jälkivarusteena ja niin tulee ainakin lähitulevaisuudessa tapahtumaan tuolle "mun ajokille" (M620 Profiline)  :D   ollaan oltu tyytyväisiä ja se on vaan omaa köyhyyttä jos ei ymmärrä ostaa profilinea jossa asiat on paremmin  :o

Viimeksi muokattu: 19.01.10 - klo:20:45 kirjoittanut zetor8045

Tracman

  • Vieras
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
meidän 150 at sunnanvaihto vivun virhe summeri huutaa vain silloin josko suuntaa vaihtaessa pitää ottaa vähä kytkimellä vastaan ku tiukka paikka tulee eli jos on tosi ahtaassa tai tarkassa paikassa... mutta silloin vasta se huutaa jos se on puoliksi poljettuna!!! jos vähemmän ni ei huuda tai jos enemmän ni ei myöskään huuda 8) ja sen saa poistettua sen vian päältä nostamalla kytkin ylös ja laita suunanvaihtovipu vapaalle ni vika kuittautuu!!! ja mun mielestä se on helppo ainakin näissä vanhemmissa se nostolaitteen kuittaus ja jos pikavaihteet ei pelaa hienosti ni kannattaa kalibroida sitä meillä ei koskaan ole tarvinnu tehä hyvin on pelannu ja sitä suunnanvaihtovipua ei saa vetää salaman nopeasti eteen tai taakse vaan vaihda se jouheasti ja pidä ihan pieni pysähdys siinä keskikohdalla ni se kerkiää tyhjätä sen paineen pois ennenku suuntaa vaihdetaan  ;D ja saa sitä kalibroitua niin että se ei ota niin terävästi!!!

Viimeksi muokattu: 19.01.10 - klo:20:58 kirjoittanut Tracman

Mäksä

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 489
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Onneksi jäi vaan katsomisasteelle sen deutsin kanssa mikä tuossa yhdessä liikkeessä on seissyt ja valitsin toisen merkin, jos kerta noin omituisia ovat   :D Eihän se muistaakseni mahottoman hintanen ollut ja on luiska keula ja kutoskone (tosin pienitilavuuksinen) mutta arvelin, että on paras olla kajoamatta sellaiseen merkkiin, jota ei ole juuri kenelläkään, että voisi kysellä kokemuksia ja varmaan asiantuntevaa huoltoa/ varaosia ei saa mailta halmeilta.

zetor8045

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 5568
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Onneksi jäi vaan katsomisasteelle sen deutsin kanssa mikä tuossa yhdessä liikkeessä on seissyt ja valitsin toisen merkin, jos kerta noin omituisia ovat   :D Eihän se muistaakseni mahottoman hintanen ollut ja on luiska keula ja kutoskone (tosin pienitilavuuksinen) mutta arvelin, että on paras olla kajoamatta sellaiseen merkkiin, jota ei ole juuri kenelläkään, että voisi kysellä kokemuksia ja varmaan asiantuntevaa huoltoa/ varaosia ei saa mailta halmeilta.
  olipa huonot perusteet....  kokemusta deutseista rupee olemaan jo yli 5000h tuntia ja suurin/kallein vika on ollut nostolaitteen boksi n.1000€....  yksikään päivä ei ole deutsin hajoamisen takia keskeytynyt....  tästä uudesta en tiedä mutta nyt on yli 1060h ja mitään vikaa ei ole ollut eikä olisi saanutkaan olla... no teho puuttuu mutta se tuppaa puuttumaan joka merkiltä nykyään vakioissa  :o   jonnikasta olen aina pitänyt enemmän mutta deutsi tulee hyvänä kakkosena omissa kokemuksissa juurikin kestävyyden, pienen kulutuksen ja ajo-mukavuuden kautta....  ja onko viisaita insinöörejä?  deutsissa on omat vikansa niinkuin kaikissa merkeissä mutta sellaista vikaa ei ole eteen tullut minkä takia ei kannattaisi deutsia harkita/ostaa  ;)

Mäksä

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 489
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Lainaus
Onneksi jäi vaan katsomisasteelle sen deutsin kanssa mikä tuossa yhdessä liikkeessä on seissyt ja valitsin toisen merkin, jos kerta noin omituisia ovat   Hymyilee leveästi Eihän se muistaakseni mahottoman hintanen ollut ja on luiska keula ja kutoskone (tosin pienitilavuuksinen) mutta arvelin, että on paras olla kajoamatta sellaiseen merkkiin, jota ei ole juuri kenelläkään, että voisi kysellä kokemuksia ja varmaan asiantuntevaa huoltoa/ varaosia ei saa mailta halmeilta.
 
olipa huonot perusteet....  kokemusta deutseista rupee olemaan jo yli 5000h tuntia ja suurin/kallein vika on ollut nostolaitteen boksi n.1000€....  yksikään päivä ei ole deutsin hajoamisen takia keskeytynyt....  tästä uudesta en tiedä mutta nyt on yli 1060h ja mitään vikaa ei ole ollut eikä olisi saanutkaan olla... no teho puuttuu mutta se tuppaa puuttumaan joka merkiltä nykyään vakioissa  Järkyttynyt   jonnikasta olen aina pitänyt enemmän mutta deutsi tulee hyvänä kakkosena omissa kokemuksissa juurikin kestävyyden, pienen kulutuksen ja ajo-mukavuuden kautta....  ja onko viisaita insinöörejä?  deutsissa on omat vikansa niinkuin kaikissa merkeissä mutta sellaista vikaa ei ole eteen tullut minkä takia ei kannattaisi deutsia harkita/ostaa  Iskee silmää

No siinä nyt oli vähän vitsin poikastakin mukana, mutta täytyy myöntää, että itse en vaan helposti kiinnostu sellaista laitteesta jota ei juurikaan näe kenelläkään käytössä/ ole kuullut kokemuksia, vaikkei se siitä välttämättä huonoa teekkään.

AgerSilva

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 799
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Muistellaas deutsin vikalistaa  ::)

Oviin piti lukot laittaa kerran vuoteen, kun lukkopesä tippu syystä tai toisesta pois.
Kerran tippu suunnanvaihtovipu pois, fiksaus ilmastointiteipillä  ;D
Jarrunestesäiliö vuoti, uusi tilalle.
Polttoaineletku rikki, vaihto uuteen.
Valot toimi vähän miten sattu, jotain kosketusvikaa, korjausta nippusiteellä  ;D
Ilmastointi ei toiminu, koppiin ei itseasissa tulllut yhtään ilmaa.
Neliveto jäi joskus päälle, ku piti ottaa pois päältä mutta vika korjaantu kun jarruvalot herkes palamasta  ;D :D
Olihan sitä vaikka mitä, kaikkee ei nyt muista. Mitenkään hyvä kuva ei koneesta jäänyt.
Toinen merkki onkin toiminu ihan erilailla  :D

zetor8045

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 5568
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Lainaus
Onneksi jäi vaan katsomisasteelle sen deutsin kanssa mikä tuossa yhdessä liikkeessä on seissyt ja valitsin toisen merkin, jos kerta noin omituisia ovat   Hymyilee leveästi Eihän se muistaakseni mahottoman hintanen ollut ja on luiska keula ja kutoskone (tosin pienitilavuuksinen) mutta arvelin, että on paras olla kajoamatta sellaiseen merkkiin, jota ei ole juuri kenelläkään, että voisi kysellä kokemuksia ja varmaan asiantuntevaa huoltoa/ varaosia ei saa mailta halmeilta.
 
olipa huonot perusteet....  kokemusta deutseista rupee olemaan jo yli 5000h tuntia ja suurin/kallein vika on ollut nostolaitteen boksi n.1000€....  yksikään päivä ei ole deutsin hajoamisen takia keskeytynyt....  tästä uudesta en tiedä mutta nyt on yli 1060h ja mitään vikaa ei ole ollut eikä olisi saanutkaan olla... no teho puuttuu mutta se tuppaa puuttumaan joka merkiltä nykyään vakioissa  Järkyttynyt   jonnikasta olen aina pitänyt enemmän mutta deutsi tulee hyvänä kakkosena omissa kokemuksissa juurikin kestävyyden, pienen kulutuksen ja ajo-mukavuuden kautta....  ja onko viisaita insinöörejä?  deutsissa on omat vikansa niinkuin kaikissa merkeissä mutta sellaista vikaa ei ole eteen tullut minkä takia ei kannattaisi deutsia harkita/ostaa  Iskee silmää

No siinä nyt oli vähän vitsin poikastakin mukana, mutta täytyy myöntää, että itse en vaan helposti kiinnostu sellaista laitteesta jota ei juurikaan näe kenelläkään käytössä/ ole kuullut kokemuksia, vaikkei se siitä välttämättä huonoa teekkään.
täälläpäin ei mitenkään harvinainen merkki... mutta mitäpä sitä muille puolustamaan kun omat kokemukset on olleet hyviä deutsista niin se riittää..... toista ne on valtroista ja viimeisestä casesta (MXU) mikä tuolla työnantajallani oli  :D 

Tracman

  • Vieras
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Lainaus
Arvatkaa harmittiko kun justiin sisäänajetun (2800h) DX 6.30 annoin vaihdossa? Siinä ois ollu ikupäivänen kone vailla nykyajan probleemia.

Totta, vaihteistovika ei ole nykypäivän ongelma.

Eipä se Agrotronin ZF 7200 aivan ongelmaton ollut. Pikavaihteiden toiminta aivan ...seestä. Kesäkuumalla, samoin kylmillä öljyillä viive vaihteen vaihtumishetkeen napin painalluksesta vaihtelevasti jopa 3 sekunnin viiveellä. Sitten kun miettimisen jälkeen viimein vaihtoi niin sen todella huomasi. 05-sarjalaisen Valmetin muulinpotku on pientä siihen verraten.
Vaihteen hämmenninkin oli niin pirun kaukana. Piti oikein kumartua etuviistoon että sai 5-vaihteen päälle.
Suunnanvaihto pelasi kyllä jouheasti, oikeastaan olisi voinut olla nasakampikin.
Ergonomia muutenkaan ei aivan kohdallaan ollut. Sai siinä oikea käsi huitoa tuulimyllyn lailla että kerkesi kaikki tarvittavat toimet tehtyä päisteessä.
Pitkästi olisi vika-/ominaisuuslistaa vielä jäljellä, mutta ei kaikkea hyvää kerralla.
Sun on se vaihdekeppis vääntyny. Ominaisuus sekin. Kun on innokas hämmentäjä ni se kuttaperkakeppi vääntyy eteenpäin ajan myötä. Lopulta saat nostaa persees penkistä et saat eteenpäin isompaa pykälää. Sitä joutuu nääs aika ajoin vääntää suoraan ;D


Miten ihmeessä te olette saaneet vaihdekepin vääntymään...? kuinka lujaa te ootta sitä hämmentäneet ... ei kait sitä tarvi lujaa hämmentää vaihteet menee mun mielestä hienosti päälle ja ku lastutettu on ni mukavan jouhevat vaihdot on helppo tehdä  ;D

hvinnamo

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 4241
  • ******** 50 / 50 % :)
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
   Nyt vähän jarrua...tarkoitukseni ei ollut Deutzia merkkinä haukkua vaan ihmetellä sitä jos tehdään uudistuksia niin miksi niitä pitää tehdä tekemisen vuoksi?? Kyllä se etujousitus toimii ja pysyy ylhäällä kun säädettiin se raja-arvo nollaan eli "automaattijärjestelmä" ei ole olleenkaan käytössä.Mutta kyllä siitä 128:sta ja 115:sta on juuri nämä asiat ottaneet takapakkia.Ei ne inssit o varmaan ite ajaneet näilllä käytännön töissä päivääkään.Ihan yksinkertaisia asiota jotka olisi voinut tehdä toisinkin; eli käsikaasuvipu eri paikkaan,vanhan mallinen nostolaite joka oli helppo kytkeä pois lukosta ja olisi jättäneet täysin turhan "viivehaistelun" suunnanvaihdosta pois! No, kyllähän ton suunnanvaihdon kanssa pärjää kun nyt tietää miksi se rupeaa herjaamaan.Kaverilla on samanlainen ja se ei ole herjannut eli hän ei pidä suunnanvaihtajaa ikäänkuin "välivapaalla." Senhän se tekee jos yrittää liian kovassa vauhdissa vaihtaa suuntaa niin se ikäänkuin suojelee lootaa ja heittää vapaalle mutta se korjaantuu tosiaan kuittaamalla suunnanvaihdin vapaa-asennossa.
   Entisestä parannusta on se että tämä menee 50km/h, kun vanha ei mennyt kuin mittarin mukaan(navi näytti 46km/h) ja kierroksia ei tarvi kuin 2000.Ja avoimesta takaikkunasta kastuva piirilevy on siirretty suojaisempaan paikkaan tässä uudessa.Eli on tässä jotain oikeesti parempaakin. Kokonaisuutena olen ollut tyytyväinen kuitenkin ja hommat on kaikesta huolimatta tullut tehtyä.Ja tehoa saa esim. Porin tehotuonnista  ;)
Joskus sitä oikein ihmettelee, kuinka paljon kirjatietoa sitä ihmiseen sopiikaan. En puhu nyt siis itsestäni.

Timppa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 13531
Vs: Onko Deutzin insinööri viisas??
Erästä DynaVT:n haltijaa lainatakseni sanoisin ainakin omasta entisestä 118 Deutzista: "Paska mikä paska". Ja hel...n kallis ylläpitää.

***Nii´i.

"Kaverilla on samanlainen ja se ei ole herjannut eli hän ei pidä suunnanvaihtajaa ikäänkuin "välivapaalla." "

***Miks tollai täytyy tehdä?  Sama kun joskus naapurin vanhaisäntä käynnisti traktorinsa ja sit kun moottori kävi
niin vielä "varmisti" startin kanssa että moottori todella on käynnissä. Kraaaaaaaps!
Kui mää ain olen paras?