Oliko yle todella niin hölmö, että teki kärpäsestä härkäsen, tuskimpa ainakaan laski sen varaan mitään, etteikö matti menisi käräjille.
Mutta miksi matti ei mene.Onko talossa jotakin arveluttavampaa, vai onko matti niin laskelmoiva, vaikka Ruususen jutussa puhuikin yksityisyyden loukkaamisesta, jotta saisi samalla unohtaa puolueen puheenjohtajan jatkopestin.
Laskeeko matti, ettei todellista haastajaa ole, jos olli-poika saa komissaari jatkon.
Puoluetta on usein väitetty vanhoilliseksi ja puolueeksi missä kaikki on paskan jäykkää. Yllättävän osuva vertaus.
Puolueessa on samalla joukko vanhoja partoja, jotka varmasti vallan kirpoamisen tuskassa, lyövät jarrua rattaisiin.
pate, kaariainen, miehet kekkosen ja yya:n ajoilta ovat varmasti ne joiden uudistushaluttomuuteen vanhanenkin laskee ja paljon.