Tässä maassa on monta Matti Vanhasta. Ylen toimittajat tekivät jutun laskun perusteella. Väitettiin, ettei Matti Vanhasen tarvinnut maksaa laskua. Joku muu Matti Vanhanen on saattanut saada laskun toimitetusta tavarasta. Saattaa olla, että tavara palautettiin, tai sitä ei toimitettu ollenkaan. Silloin tietenkin liike teki hyvityslaskun, tai toimitus ylipyyhittiin lautatoimitusten listalta.
Ylen surullisenkuuluisa "uutislähde "on ilmesesti saanut joskus tälläisen kuitin käteensä ja niin oli soppa valmis. Ylen taholta on ilmoitettu, että juttu tehtiin laskun perusteella. Tavaraa ei kukaan ollut koskaan nähnyt.
Minulla on ainakin satoja kaimoja tässä maassa. Olisi aika hölmöä, jos me kaikki joutuisimme vastaamaan toistemme asioista siksi, että laskussa on sama nimi.