Yritysjohtajista 44 prosenttia haluaa kasvattaa sähkövarastoja. Vastaajista 39 prosenttia haluaa lisää tuulivoimaa, 35 prosenttia lisää aurinkovoimaa ja 27 prosenttia vesivoimaa

ompa hyvin kokoomusperäisestä ydinkiimasta johtuen epäselvästi artikoloitu juttu taas pää-äänenkannattajassa, eemelin ei kannata vaivata päätään, kannattaa vaan

https://www.iltalehti.fi/talous/a/a6d59056-40f3-43c3-8293-591f63eea179
Ehkä se sosialismin
brainrot on nyt vallannut Icefarmerin, tai joku ameeba uimahallista on uinut korvaan ja imee järjen pois. Lukemiseen keskittyminen ainakin näyttää olevan heikko, eikä uutinen liity Kokoomukseen millään tavalla:
Uutinen oli oikeasti tällainen: Yritysjohtajista:
>75% haluaa lisää ydinvoimaa
44% haluaa kasvattaa sähkövarastoja
39% haluaa lisää tuulivoimaa
27% haluaa lisää vesivoimaa
Huomaa, että luvuista ei tule 100%, koska kyselyssä ei tarvinnut valita vain yhtä vaihtoehtoa, eikä yhden valinnan valitseminen sulkenut pois toista valintaa. Jos teollisuus tarvitsee sähköä, jollakin se on tuotettava. Koska maa ollaan täyttämässä tuulivoimalla, sähkövarastoja tarvitaan, mutta ne eivät parhaimmassakaan tapauksessa riitä kuin muutamaksi päiväksi, eli ydin- ja vesivoima tuossa kyselyssä ovat ansaitsemallaan paikalla, eli melko suurta kannatusta saavat.
-SS-