Ja sitä että mikä kaupan kassasta tulee kuluttajilta, niin sitä sit jaetaan.
Ei niin että revitään lisää kuluttajilta.
Myydäänkö kaupan tiskillä vehnää tai ruista jyvinä ? Leipä on jalostettu tuote. Leivän myyntihinnan jakamisvaatimus on hieman ohuella pohjalla. Porkkanaa, perunaa, sipulia jne. myydään sellaisenaan. Leipää voi alkaa leipomaan itse, jos haluaa tehdä parempaa bisnestä.
Samalla logiikalla litiumkaivoksen omistaja voi vaatia sähköauton vähittäismyyntihinnan jakamista jollain reiluus tms. arviota sisältävällä prosenttiosuudella. Miten oikeudenmukaisuus tai reiluus määritellään missäkin tilanteessa ? Tällainen kuvio poikkeaa markkinataloudesta.
Katselin noita oy muotoisien lypsykarjatilojen taloustietoja.
Näyttäis siltä että ei huonosti mene.
Tuollaisia tuloksia, että 3 milj liikevaihdolla 700 tuhatta.
Vaikeaa tuo tuloksen jakaminen.
[/color]
Siitari se ei pääse tuosta sukunsa perintönä saamastaan kateudestaan ahkeria ja aikaansaava ihmisiä kohtaan eroon. Tuskinpa vanhus haluaa päästäkää.
Se ei olisi enää kommunismia.
Minä vaan sitä, et jos viljan hinta nousee, niin broileri, muna, liha, maito vaikeuksissa. Eijoo helppua.
Niin ja persuille on vaikeaa ottaa vastaan erillaisia mielipiteitä.
Vastauksena eduskunnassakin puhujapöntöstä tulee kommunismia ja sosialismia. Siitä tunnistaa Natzin.