Jos ei yli 3tuhannen ihmisen organisaatio saa kunnollista ohjelmaa tuotettua, voi sen lopettaa. Svenska YLEn voi säästää, sieltä tulee parempaa. 
Toisinaan kuuntelen svenska ylen Vega ja Yle X3M kanavia autossa, mutta nekin on muuttuneet enemmän soittolistan esittäjiksi, toimitetut puheohjelmat vähentyneet.
Luulisi että kielivähemmistö ruattalaiset haluaisi omaa kieltään puhuttavan eetterissä, mutta ilmeisesti säästöt vaikuttaa, tai sitten yleisön kiinnostus puheohjelmiin on heikkoa.
Joskus kelasin autoradion kaikki asemat läpi, noin 30 kpl, vain yhdestä tuli puheohjelmaa, muista kaikenlaista poppia ja renkutusta.
Jos ajattelee ihmisten normaalia kanssakäymistä, niin pääosinhan homma hoituu puhumalla, harvempi laulaa. Mutta radiossa kaikki on toisin, en ole koskaan sitä ymmärtänyt.