Yksi internetin tarkoitus on jakaa videoita. Videoita on monenlaisia ja sen vuoksi on luotu erilaisia visuaalisia esitystapoja, jotta videon katselija saisi kokemuksestaan mahdollisimman paljon irti. Katselija voi esimerkiksi samaistua videon sisältöön ja matkia videossa tapahtuvia liikkeitä tai vaikka metkuja.
Joillekin katsojille voi olla vaikeaa matkia esimerkiksi tanssiliikkeitä ja videossa olevan mahdollisen tanssinopettajan opetusmielessä käytettävien liikkeiden ja äänen synkronoinnin epätasapainoisuuden vuoksi liikesuuntia. Esimerkiksi jos tanssinopettaja liikuttaa kasvot kohti katsojaa vasenta kättä, yksinkertaiselle katsojalle se näyttää oikealta kädeltä. Silloin voi tulla ongelmia.
Tämän vuoksi on kehitetty yksinkertaisia sovelluslaajennuksia tai suoria nettiosoitteita, joiden avulla haluttu video voidaan kääntää peilikuvaksi.
Usein väitetään, että tämä ominaisuus olisi kehitetty juuri niitä tapauksia varten, jossa katsoja voi sekoittaa oikean ja vasemman. Tämä on täyttä palturia. Tässä pari esimerkkiä, miksi tämä ominaisuus on kehitetty internetin maailmaan.
https://www.mirrorthevideo.com/watch?v=jJOoB3p7ri0https://www.mirrorthevideo.com/watch?v=vXlUOT093o8