EK yrittää lypsää tältä hallitukselta kaikki mitä pystyy. Lähes kaikki verot pois, paitsi kuluttajien alv. Ja firmojen tuet tappiin.
Suomen suorat yritystuet ovat olleet laskusuunnassa koko ajan, eivätkä ole isommat kuin edellisen hallituksen aikana. "Verotuki" ei ole tuki. Kaikki verotus päätyy kuluttajan maksettavaksi. Suorista tuista on melkoisesti häntiä jäljellä, kuten tuulivoimaloiden tariffituki. Suurempi osa tuista on vihreitä tukia kuin esimerkiksi vuosina 2020-2022.
"Verotuet" ovat suorastaan kusipäistä jankkaamista. Alemman verokannan polttoöljyn käyttö työkoneissa (myös siinä kunnan auratraktorissa) ei ole suora tuki, se polttoainevero ei tee lumenluonnista yhtään tehokkaampaa, ja ylimääräinen vero tulisi suoraan aurausasiakkaan maksettavaksi. Samoin sähkön "alemmat" veroluokat eivät ole tukea. Koska ainoa taso, josta voidaan keskustella, on se, että jos joku saa alemmalla verokannalla kuin minä, saa verotukea. No, jos II veroluokka olisikin vaikka 3 senttiä kWh, silloin se I veroluokan sähkön käyttäjä-kitisijä saisi verotukea, ja ansaitsisi turpaanvedon.
Jos suurimpia "verotuki"summia ajatellaan, on ne helppo löytää:
- Työeläkeläisten 270 miljardin rahaston veroton vakuutuskuori, saa kasvaa korkoa korolle, esimerkiksi säästötileistäkin maksetaan korosta lähdeveroa. Eläkemaksut vähentävät työläisenkin verotettavaa tuloa.
- ammattiyhdistysten verottomat tienestit sijoituksistaan. Sama kohtelu on työnantajayhdistyksillä, mutta sijoitusvarat ovat murto-osa työläisten omaisuudenhoidon massoista.
- sähköautoilijoiden verotuki, joka on huomattava ajettua kilometriä kohti, koska liikenneveroja ei peritä ajosuoritteesta vaan eri energiamuodoilla on eri verotaso, täysin mielivaltaisin perustein.
- pakettiautojen ja raskaan liikenteen alemman ajoneuvo- ja polttoaineverotuksen verotuet
Suorista tuista suurimmat ovat
-kelan maksamat toimeentulotuet, asumistuet ja kansaneläkkeet (myös koskaan työssä käymättömien terveitten ihmisten !) , opintotuet, perhetuet, maahanmuuttajakorvaukset. Jos pois otetaan yksityisen lääkärinhoidon kela-korvaukset valtion osuus 380 miljoonaa, jää silti 17 miljardia suoraa tukea.
-SS-