Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe mutta mistäs rahat?  (Luettu 1225 kertaa)

Töveli

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 2930
Vs: mutta mistäs rahat?
Erittäin hyviä uutisia Etelä-Savon ylihakatuille koivikoille. Muualta saa parempaa ja halvemmalla. Ja ennen kaikkea päästöttömästi. :)

Eurooppalaiset yritykset ovat hankkineet Kiinasta venäläistä koivuvaneria yli 1,5 miljardin euron edestä https://yle.fi/a/74-20141478

Pari miilua taas kiinni ja Lindtmanin hallitus saa olla tyytyväisenä vihreän siirtymän edistymisestä.
Se Antin lohdutuspuhe tehtailta irtisanotuille kuulostaa yhtä hyvältä kazaktanilaisestakin koivuvanerista tehdyn puhujapöntön takaa.
eiköhän tuossa ole enempi kokoomuslainen kapitalisti syyllinen mullemulle asenteineen  kuin duunaripuolue vai tarkoitakko että koivutukin myyjät ei ymmärrä yhteiskuntavastuutaan :o :o :o :o
Tähän asti puu on vaihtanut omistajaa kaupalla eikä varastamalla. Tästä kartasta selvinnee missä ne metsiään ryöstäneet "yhteiskuntavastuuttomimmat koivutukin myyjät" ovat:



Ja kun tuohon karttaan yhdistää tämän teollisuuden käyttöpaikkakartan, voi laskea yhteen mistä ne tehtaat ilmastohätätilan edessä lakkaavat:



Lisäksi kun yhdistää vielä suojelulle arvokkaiden metsien sijainnin Suomessa:



...ja vielä esim. muiden erilaisten luonnonsuojelualueiden sijainnit kartalla niin kyllä se kazakstanilainen vaneri vain kaikin puolin edullisemmaksi muuttuu.

Pian kukkuu käki suomineidon helmoilla yhtä riemukkaasti kuin Lindtmanin hallituksen vihreä ympäristöministerikin.

seegeri

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 2254
Vs: mutta mistäs rahat?
Mistä tietää onko oma metsä tuolla monimuotoisuus listalla?  Kerkeis kaataa enne kuin pakko suojellaan.

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 70440
Vs: mutta mistäs rahat?
oiskohan jossain vihreitten skenaarilistassa?   tahi sit kyseltävä kautta rantain joltakin ituhipiltä...   ja haastettava vain suojelun hyistä puolista...  ettei keksi oikeaa asianlaitaa...