Jaaha. Yle osasi ottaa taas sopivat asiantuntijat.
https://yle.fi/a/74-20094931Se on selvää, että rajavartijalle pitää saada selvät oikeudet, jos ihmisiä joutuu pysäyttämään voimakeinoin. Se tarkoittaa sitä, että mahdollisen ihmisvyöryn estämiseen voi käyttää tarvittaessa tappavaa voimaa. Ilman tällaista oikeutta, koko laki on turha.
Siviilien tai vaikka antautuneiden sotilaiden tappaminen on kiellettyä, joten puhutaan aika kovista kansainvälisistä sopimuksista ja niiden rikkomisesta. Muistutuksena, että venäjä harrastaa tätä. Joten venäjällä on osaaminen ja moraali kohdallaan tehdä ihan mitä se haluaa. Siksi venäjän harrastamaan toimintaan vastaaminen lakipykälillä pitää olla niin selvää, että rajaviranomaisilla ei ole epäselvyyttä toimintamahdollisuuksista ja vastuista.
Siinä nuo asiantuntijat menevät metsään, että Suomella ei olisi mahdollista tehdä lakia, joka on ristiriidassa eeuun lakeihin ja kansainvälisiin sopimuksiin. Suomalaiset voivat halutessaan tehdä mitä vain, jos eduskunta niin päättää. Tässä näkyy asiantuntijoiden poliittinen kanta.