Millainen verotus tuolla sekoitettavalla polttoaineella on? Eikö siltä osuudelta voitaisi pudottaa bensa/dieselveroa, jos se aine on ympäristölle hyvä. Esimerkiksi sähkön tasolle. Onko jollakin aikaa ja halua laskea mitä se tekisi euroissa / litra?
Lainaus käyttäjältä: de Citonni - 12.01.24 - klo:14:10Millainen verotus tuolla sekoitettavalla polttoaineella on? Eikö siltä osuudelta voitaisi pudottaa bensa/dieselveroa, jos se aine on ympäristölle hyvä. Esimerkiksi sähkön tasolle. Onko jollakin aikaa ja halua laskea mitä se tekisi euroissa / litra?En tiedä tuo sekoitettavan verotusta mutta aluksi kun tuo NesteMy diesel tuli markkinoille niin ero litrahinnassa tavalliseen oli kauan aikaa 18 sentttiä/litra.Nyt pari vuotta tuo ero on ollut siinä 25 senttiä/litra.Kai siinä kerätään viherpiipertäjiltä rahat pois.
lypsyukko tuntuu kaipailevan kalliinpia polttoaineita...no inflaatiota se vaan nostaa.Täällä itketään tätä kun laskettiin vähän sekoitevelvoitetta ja bensa ja diesel laski vuodenvaihteessa 4-5 senttiä litra.Ruotsi laski sekoitevelvoitteen eeuun alarajalle ja polttoaineen hinta laski 40-50 senttiä/litra.Tämä ei ole Ruotsille mikään ongelma,täällä kaikki vihervassarit itkee että muutama sentti on jo liikaa.Jos joku laki on joskus säädetty niin aina voi lakeja muuttaa.Saksassa maajussit ja muut osoittaa mieltä kun agrodiesel poistuu...seuraava hallitus kun astuu Suomessa valtaan niin täällä käy sama,löpöllä ajelu loppuu.Sehän on ympäristölle vahingollinen verotuki ja maataloudellahan on kantokykyä ottaa osaa ilmastonmuutoksen torjuntaan omalta osaltaan. Eli toivotaan kalliinpia poltto-aineita,eikös vain?
Lainaus käyttäjältä: Töveli - 12.01.24 - klo:11:26Talousvaliokunnan tuoreista päätöspapereista paljastui tarkkoja litrahintalaskelmia. Niiden mukaan nyt kumottava Marinin hallituksen jakeluvelvoitepäätös oli tuomassa polttomoottoriautoilijoille kaikkiaan valtavan lisälaskun.Valiokunnan dokumentit paljastavat – pumppuhintoihin jakeluvelvoitelisää jopa 50-65 senttiä litralta https://www.is.fi/autot/art-2000010037004.html?cs=emailMehän kaikki muistamme, että jakeluvelvoite oli Sipilän hallituksen alulle panema. Hallitus, jossa myös oli mukana puolue nimeltä perussuomalaiset. Kukin on sitten vuorollaan peruutellut tuosta päätöksestä, mikä tulee aikanaan kostautumaan, kun Suomi ei täytäkkään päästövähennysvelvoitettaan.
Talousvaliokunnan tuoreista päätöspapereista paljastui tarkkoja litrahintalaskelmia. Niiden mukaan nyt kumottava Marinin hallituksen jakeluvelvoitepäätös oli tuomassa polttomoottoriautoilijoille kaikkiaan valtavan lisälaskun.Valiokunnan dokumentit paljastavat – pumppuhintoihin jakeluvelvoitelisää jopa 50-65 senttiä litralta https://www.is.fi/autot/art-2000010037004.html?cs=email
Demaribensa, paras bensa. SDP:n Timo Harakan lupaus polttoaineen hinnasta https://www.youtube.com/watch?v=zWOETOyIBdg
Oliko halvempaa, kuin Lapissa? Bensa dieselLuuleå 1,55 1,61Haparanda 1,54 1,61Pajala 1,53 1,60€uroa päivän kurssilla