Maksut siinä yritystilissä on varmaan suuremmat...
Mut kaksi eri tiliä on kyl ensimmäinen neuvo jonka saa jokaiselta talousneuvojalta. Aikoinaan kun aloiteltiin niin avattiin maatilalle oma tili ja sieltä hoidettiin maatalouden maksuliikenne. Tällöin veroilmoitusta tehdessä jokainen kirjaus tulee tehtyä. Meillä nyt ei yksityistaloudesta rahaa maatalouteen siirretty kun ei siellä ollut mitä siirtää. Lainarahoituksella se alku mentiin. Maatalouden tililtä sit kuukausittain siirrettiin rahaa "ruokatilille" jolla hoidettiin yksityistalouden menot. Mitäänhän tuosta ei yksityistalouden säästöön jäänyt. Siitä piti verottaja huolen.
Mut mun neuvo on et kaksi tiliä.
Kyse ehkä mittaluokasta, mutta jos käyttötililtä jää huomioon ottamatta joku kirjaus verotuksessa, niin pitäiskö kattua peiliin. En ymmärrä kyllä vieläkään yllä olevien oppien jälkeen miksi pitäisi olla kaksi tiliä. Jos raha ei tee majaa tilille, niin tuskin tilien lukumäärä auttaa mitään. Ainut mikä hieman kyrsii normi käyttötilin tiliotteen laittamisessa kirjanpito kuittien sekaan on alkon joka viikkoiset korttiostot. Toki niitäkin voi vähentää käteisen käytöllä
Jos käyttämäni pankki alkaisi vaatia yritystiliä, niin ihan varmasti vaihtaisin pankkia. Nytkin maataloustuloja menee kahteen pankkiin ( yhteen ei mahdu) ja kumpikaan ei oo vihjaissutkaan onneksi mitään tälläistä.
Toki ei se mikään pakko ole. Ja on kai monessa kirjanpitoohjelmassa myös tiliöinti tilit olemassa yksityistalouden menoille. Voihan se olla et ne ohjeistavat siksi et jos joutuvat itse tekemään niin ei tarvii penkata alkon tai paikallisen kuppilan tuoppikuittien välistä maatalouden menoja.

Ja kuten mainitsit niin on kai sil koko luokallakin merkitystä. Itsellä oli joku 500 maatalouden tapahtumaa per vuosi. Tuohon päälle sit yksityistalous josta kai helposti muutama kymmenen per kuukausi. Pienemmässä mittakaavassa ei kai sil merkitystä jokainen löytyy.
Aina näissä neuvojen yhteydessä sit tulee se et kun neuvottavan ongelma on monesti se et rahat loppu niin aletaan etsimään et mihin ne rahat häviää. Monesti yksityistalouden menot ovat kuulemma luultua suuremmat. Sit jos vielä ristiin kahdelta eri tililtä maksettu molempia ja rahoja siirrelty myös ristiin niin soppa valmis.
Mut juu yhdelläkin varmaan pärjää pienessä mittakaavassa ei siinä mitään.. omasta säntillisyydestä paljon kiinni.