Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 14

Viestit - lahenvainio

Valtio saa liikevaihtoa  kiinteistökaupoista aika hyvin ,lohkominen  , lainhuuto, kaupanvahvistus , kauppakirjanteko . Alle kymppitonnin kaupassa sivukulut voi olla kolme tonnia. Tästä valtio ottaa myyjältä vielä pääomaverot ja kauppakirjan tekijältä verot myös .
Yhteismetsään liittyminen myös yksi vaihtoehto
Hämärästi muistan ,että Astraan meillekin  kolarikeskuksesta vaihdelaatikko saatiin ja vaihdettiin rikki menneen tilalle .
Kasvintuotanto / Vs: DON kaurojen hävitys
: 19.06.25 - klo:11:37
 Myyjä häviää , jos tehdään kuorma korkealaitaiseen kärryyn ja virallisella hl- painolla myydään.  Varsinkin  , jos joku vielä kuorman päällä tallustelee eli polkee. Vaakalle ajettaessa saadaan oikea tulos.
Tuo mahtoi olla entistä turvesuota Haapavedeltä  . Piipsannevaa on raivattu nelinumeroinen luku hehtaareita .
 
https://youtu.be/4INtrPPG6vI?si=elLN7ugTQOjyeYLu  Tuolla karhottavat ruuvilla kiviä .
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 18.06.25 - klo:06:01
Toissayönä 10mm. Suorakyvetyt on saanut jo liikaakin . Varhain kylvetyt on hyvässä kasvussa . Myöhään kylvetyt kärsii märkyydestä.  Ent. Oulunläänin etelälaita .
 
Vaihda seuralaiseen rehuun . Ehkä on tullut tunnit täyteen tai karkaisu tai jokin muu on mennyt valmistuserässä pieleen .
https://youtube.com/shorts/QqmLndlvge0?si=rYDTDnUC7mDoJ1By  Mitähän tuommoinen pinnoitus maksaa Suomessa ? Tai mitä maksaa rahteineen tuonne , jos jotkut 42  tuumaiset pinnottais  tuolla. Oli kyllä käsityötä ,että paini isommilla  renkailla voi   Kareliinin tapaista ukkoa töihin
Kasvintuotanto / Vs: Viherkesannon lopetus
: 14.06.25 - klo:16:55
Suorakylvää voi vaikka seuraavana tai edeltävänä päivävänä .
Kasvintuotanto / Vs: viljan hinta
: 10.06.25 - klo:12:30
Paikallista kysyntää on hieman , kun Lantmannenin ostaja kyseli ohrien perään . Näistä oli puhetta kuukausi sitten . Hinta ei vielä ole noussut  . Luulen  että tekstari kampanjalla saavat rehutehtaalle ennen puinteja mitä tarvitsevat .
 Voihan tuohon siniseen laittaa vaikka aurat keulapainoksi  , jos sattuu hieman  raskaampi klapikone perään . Ja Leylandin  jotku mallit meni oman rakvaattorin ohi hurjaa vauhtia ennen .
Happamia ne pihlajan .....
Kasvintuotanto / Vs: Monimuotoisuuskasvit
: 11.05.25 - klo:11:42
Viime tukikaudella perustin nurmen riistapeltoon . Nyt ei saa näin tehdä jossain koulutuksessa sanottiin .
https://youtu.be/-tLOswOHfGo?si=VF24tI5zO8ItRVxQ 
Ruotsissakin hätäillään  ehkä hieman pellolle menossa .
Sivuja: [1] 2 3 ... 14