Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 17

Viestit - lahenvainio

Meilläkin ollut sähköt yli sata vuotta .Mutta nuukuus vaivannut kun on käytetty juonittelevaa mmaamoottoria aika kauan , vaikka traktorissa oli remmisiiva . Joskus on otettu käyttöön  puimakoneelle sähkömoottori  jossa oli oma mittari. Sähköt otettiin jollain rautalankavirityksellä suoraan ilmajohdosta . Minulla on ilmakuva pihastani ,jossa on tikapuut sähkötolppaa vasten . Samalla moottorilla pyöritettiin möykkyri puunpilkkojaakin keväisin.
Kasvintuotanto / Vs: Somero?
: 31.10.25 - klo:06:26
Pellot hinta  vaihtelee seudun viljelijöiden  laajennuskiiman mukaan . Jossain Pohjois-Pohjanmaalla Nivalassa on muutaman kilometrin sisällä lehmiä tuhansia ja pellosta.voi joutua maksamaan yli 15000€/ ha. Sama Kalajoen lehmä- ja perunkeskittymässä .  Samoin vuokrat on Varsinais Suomen tasolla . Muutama kymmenen kilometrin  johonkin suuntaan ja hinnat on puolet halvempi.  Kainuussa ja Lapissa keskivuokrat on alle satasen ja pellot ei välttämättä löydä ostajaa parilla.tonnilla .
Jos vienti kasvaa tulevaisuudessan rajusti , kun vasikantuottajat jossain  ajassa vapautuu teurastamojen kettingistä , niin mikä on lihan hinta tulevaisuudessa ? Tuleeko samat elukat lihana  takaisin tiskiin ? Kotimaan viljatase ei parane vaikka emojen  määrä hieman kasvaisikin . Mitähän mieltä eläinten viennistä on vielä Mtk: n puheenjohtajana oleva emolehmiä pitävä Marttila?
Eikö jotkut käytä katteena pahvia?
Oma piensiemenkylvölaite on vanha Bögballe . Timoteita menee sopivasti , kun on luukku niin kiinni kuin saa . Seoksissa pitää avata vähän .
Miten muuten valvotaan Viron ,Puolan ja muiden ulkomaanautojen kuljetusten puhtautta rajoilla ettei tule sikarutot ym . taudit tänne?
Byrokratia on yleensä työlästä .mutta eläinten myynnissä ulkomaille ei varmaankaan kovin kallista . Luulisi eläinkaupan ulkomaille kasvavan nopeasti ,jos puoliperävaunullisesta alle vuoden ikäisistä saa noin paljon enemmän Puolasta .
Jos myyjä on saanut rahat ja Pihtiputaan väliaikainen hoitaja korvauksen mitä on ollut mahdollisesti vailla , niin Puolalaisen ostajan ja vakuutusyhtiön välillä voi olla jotain vääntöä .
Kyllä ojaan menneetkin on varmaankin tarkastettu ennen kyytiin laittoa .Uusi tarkastus ennen seuraavaa kuormausta kuuluu Keski-Suomen Avin töihin ja Pihtiputaan alueen tarkastus eläinlääkärille .
24 h on eläinlääkärin leimaama vientitarkastus voimassa . Joten uuden tarkastuksen vaatii . Eilen ajoin takasinpäin ja elukat oli syömässä paalia tyytyväisen näköisinä . Vientiin houkuttaa myydä , jos tuosta laumasta saa viisinumeroisen summan enemmän Puolasta kuin kotimaasta .
Haapajärvi-Elämäjärvi väli on 95% metsää , joten  tuurit oli siinä mielessä puolella . Karjatilallinen oli vienyt säilöpaaleja syötäväksi pellolle .https://yle.fi/a/74-20187806?utm_source=social-media-share&utm_medium=social&utm_campaign=ylefiapp   On näköjään päässyt jo Ylellekin  ja nautoja ollut  kyytissä 69 . Mikä mahtaa olla hintaero Puolan ja Suomen välillä ?
Satuin paikalle ,  kun puolalaista mullirekkaa hinattiin tielle Pihtiputaalla.  Oli mennyt ojaa nurmipellon kohdalla ja charolaiset ( ainakin hämärässä siltä näyttivät ) oli aidattu laitumelle. Rekka ehti kai olla ojassa noin vuorokauden ja meni rikki . Tuli mieleen ,että kuinka paljon viedään nautoja ulkomaille ? Nämä oli tänä vuonna syntyneitä , ehkä  noin 80 kpl.
Tällä yrittäjällä on paneleita riittävästi . En tiedä minkäläinen vaihtosopimus on sähköstä paikallisen sähkömyyjän kanssa . Panelit ostaa tukkuhintaan ja myy enimmät eteenpäin  ja asentaa ja rakentaa telineet itse sähkötöitä myöten .
tutu touhuaa virmassaan aurinkopaneleita asiakkailleen . Hänellä on paneleita ja tätä myöten sähköä oli oman kulutuksen yli vaikka lämmittä sähköllä lähes 1000 neliötä. Myy sähkyä sen verran ,että on maksanut kuuden vuoden aikana sähköauton latauksesta alle 200€ . Hän siis myy ylimäärä sähköä . Arveli ,että jos pörssisähkö on ensitalvena kallista, kun se kesällä oli halpaa , niin voi joutua sähköstä vaihteeksi jotain maksamaan.
Vastarintaliike (E- liike)  myi Ekatasoja
Sivuja: [1] 2 3 ... 17