Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 28

Viestit - Temge

Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 03.08.25 - klo:07:31



Ongelmana on erilaisten laatujen runsaus. On painetta siirtyä moniravinteisissa lannoitteissa amerikkalaiseen tyyliin: Kali ja fosfaatti tilataan kaarihallin betonilaatalle kasoiksi (tai metallisiiloihin puhallusautolla, kuin Mike Mitchellillä Kanadassa) , ja siitä sitten lastataan kurottajalla/ruuvilla levittimeen, jossa mahdollisesti on kaksi syöttölaitetta yhdelle levitinlautaselle, reseptin mukaan levitetään ravinteita sopivassa suhteessa eri osiin sikäläisten quarter-palstojen alueelle. Tämä levitys voidaan tehdä jopa syksyllä. Typpiannos sitten levitetään joko ammoniakkisijoituksena talven alle tai varhain keväällä ennen kylvöä, tai sitten urea/CAN -sijoituslannoituksena kylvökoneesta. Sulfaattitypestä sitten sopiva rikkilisälannoitus joko levittimellä tai ruiskulla.

[/quote]

Näitten Amerikkalaisten Mikejen pinta-alat ovat varmaan semmosia, että tuommoisessa on järkeä, mutta ei täällä näillä hehtaareilla.
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 02.08.25 - klo:09:12
25mm näköjään oli yöllä tiputtanu täs uudellamaalla. Ohra näköjään hiukan nuokahti, mutta en ihmettele, oli niin tiheen näköstä..
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 02.08.25 - klo:09:10
Taidan katsella tuolta lannoitetta.fi kautta seuraavat lannotteet tai jostain muuaalta. Onhan Yaran tavara kyllä ollut laadukasta, mutta niiden vähän liianki ylimielinen määräävä asema alkaa kyllä vituttamaan. Ollaan ku lampaat ämpärijonossa polvillaan ja rukoillaan, että toivottavasti mulle riittää.
Kas kun ei käänteisellä huutokaupalla noita kauppaa, olis kiva seurata kenellä kasetti kestää, jos lähetään vaikka 1500€/tn
Tarttis ostaa joku laite kesantojen ajoon. Jälki sais olla murskattua. Mikäs noista halpiksista olisi hyvä? Tuleeko kaikki halpamerkit sMalta tehtaalta?

Täällä jo aiemmin kysellytkin näistä ja tähän asti pärjätty ikivanhalla lautasniittokoneella.
Nyt on viherlannotusnurmessa kova apila ja vanhassa kone hyytyy, joten jokin laite on nyt ostettava.
Köyhä kun olen, niin Kellfrin koneita katselin.
Tyhmä kysymys, mutta eikö alla olevissa koneissa ole ihan sama koneisto? Piennarleikkurissa olisi etuna nuo kallistukset ja saisi ajettua myös tienreunat.
Alaa ei ole kuin n. 4ha
Onko noista kertynyt kokemusta? Kumpaan työnnän rahani?

https://www.kellfri.fi/maatalous/viheralueet/sankimurskaimet/sankimurskain-2-0-m-10891?_gl=1*7zch35*_up*MQ..*_ga*MTY0OTMyOTk1MC4xNzUzNDQ4MDcx*_ga_P3G6HNKM1E*czE3NTM0NDgwNzEkbzEkZzEkdDE3NTM0NDgwNzkkajUyJGwwJGgw

https://www.kellfri.fi/maatalous/viheralueet/piennarleikkurit/piennarleikkuri-1-8-m-10862?_gl=1*fqc3q6*_up*MQ..*_ga*MTY0OTMyOTk1MC4xNzUzNDQ4MDcx*_ga_P3G6HNKM1E*czE3NTM0NDgwNzEkbzEkZzEkdDE3NTM0NDgyMjIkajYwJGwwJGgw
Vanhaan lankaan kyssäri.

Onko tietoa missä hinnassa ala-talkkarin hake kattilat menee? Lähinnä 40-60kw kiinnostaisi.
Itellä ala-talkkarin hakelaitteet hankittuna joskus 2010 ja sillloin en kattilaa ostanut.
Kyselen täältä siksi, koska eivät ikinä tarjousta antanut kun pyytelin.
Kasvintuotanto / Vs: Kasvukausi 2025
: 28.06.25 - klo:09:35
Taitaapi jäädä tuo kukkapelto kylvämättä, kun jos ei nyt joka päivä, niin vähintään jokatoinen sataa. Piti se tällä viikolla kylvää mut ei niin ei. Milles se nyt sitten ilmotetaan?
Eikös siinä ollut se poikkeus et jos on märkää niin kyl sit kun on mahdollista..
Se on sit eri asia tuleeko tänä kesänä kuivaa enää ollenkaan.

Muuten kai siinä mitään. Kuivumista voi odottaa ja kylvön tehdä vaikka heinäkuun puolessa välissä mut jos tarkastus tulossa niin sit joutuu kyl vähän selittämään.. toki ihmisiä ne tarkastajatkin on. Jos muokattu niin avokessnto varmaan ainut mahdollisuus..

Enpäs tiennyt, että tämmönen jousto saattaa olla.  Täytyypä tarkistaa.
Kasvintuotanto / Vs: Kasvukausi 2025
: 27.06.25 - klo:22:46
Taitaapi jäädä tuo kukkapelto kylvämättä, kun jos ei nyt joka päivä, niin vähintään jokatoinen sataa. Piti se tällä viikolla kylvää mut ei niin ei. Milles se nyt sitten ilmotetaan?
Kasvintuotanto / Vs: Vipuneuvoja
: 13.06.25 - klo:06:52
Nyt kun vielä lueskelin uudemman kerran Ruokaviraston Ehdollisuuden opasta v. 2025 törmäsin seuraavaan: "Viherkesanto on maatalousmaata, jolla kasvaa pääasiassa heinä- ja nurmirehukasveja. Heinäkasveja ja muita nurmirehukasveja tulee olla yli 50 prosenttia kasvulohkon alasta."

Täyttääköhän tuo niittykasvikasvusto loppu viimein sittenkään viherkesannon tiukentuneita kriitereitä....

Mikäköhän se sitten voisi olla, kun tarkemmin miettii. Sänkikesanto ei ole ja avokesantoon pitäisi olla jokin syy. Eli jos noista jokin ei käy, niin sitten pitäisi muokata, käyttäää glyfoo ja kylvää uudelleen. Ei kuullosta kovin ekologiselta..

Mä näitä pelleillis, jos viljasta saisi kunnon korvauksen..
Kasvintuotanto / Vs: Vipuneuvoja
: 11.06.25 - klo:20:52
Juuri tuo niittykasvien valikoima tekee sen, että vaikea saada kelpaamaan muuksi. Viherkesannoksi pitäisi käydä, joskin tukitaso matalampi, mutta eipähän tarvitse kylvää ainakaan. Alakaan ei liene suuri...

No hyvä jos se viherkesannoksi menee. Ei ole ala suuri ja on semmosta maata, että ei oikein kesällä saa kun jollain jyrsimellä muokattua, niin ei napostele koko homma ton tilkun takia.

Niin ja kiitos avusta!
Kasvintuotanto / Vs: Vipuneuvoja
: 11.06.25 - klo:20:51
Juuri tuo niittykasvien valikoima tekee sen, että vaikea saada kelpaamaan muuksi. Viherkesannoksi pitäisi käydä, joskin tukitaso matalampi, mutta eipähän tarvitse kylvää ainakaan. Alakaan ei liene suuri...

No hyvä jos se viherkesannoksi menee. Ei ole ala suuri ja on semmosta maata, että ei oikein kesällä saa kun jollain jyrsimellä muokattua, niin ei napostele koko homma ton tilkun takia.
Kasvintuotanto / Vs: Vipuneuvoja
: 11.06.25 - klo:20:40

Alla noita. Piti olla 2 vuotinen, mutta enhän mä taas huomannut tuota rajoitusta.

-jäykkänata
-hunajakukka
-kumina
ruisvirna
-kehäkukka
-keltasauramo
-päivänkakkara
-ruiskukka
Kasvintuotanto / Vipuneuvoja
: 11.06.25 - klo:18:08
Mulla yksi lohko joka perustettu luonnohoitopelto niitty ja vipu ilmottaa >>Olet ilmoittanut ekojärjestelmätuen monimuotoisuuskasvien niittykasvuston alalle, jolla on ollut niittykasvusto kauemmin kuin kahtena peräkkäisenä vuonna. Alalle ei makseta ekojärjestelmätuen monimuotoisuuskasvien tukea.

Enpä ajatellut tuota uudelleen perustaa, joten mille tuo olisi järkevin ilmoittaa?
kivitalikko etukuormaimeen. melkoisen näppärä laite.

Tämä se varmaan on.
Peräkärryt ja ryömintävaihteisto tai nuoriso keräämään ja istuu itte hytissä.


Paikkakunnan pikkunassikat ovat karkkirahan perässä, kyllä kivet häviää. Ei siinä muuta tarvita kuin laittaa vaikka nappulaliigan joukkueen tienaamaan kiertuerahaa, joukolla kasaavat kivet muutamiin kekoihin, joista saa etukuormaajalla kasatuksi traktorinkärryyn.

-SS-

Se on vaan semmonen homma nykyään, että jos siihen ei play-kaupasta sovellusta löydy, niin ei noita kiviä keräämään saa, P******
Sivuja: [1] 2 3 ... 28