Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 28

Viestit - Temge

Koneet, laitteet ja tekniikka / Renkaat
: 09.11.25 - klo:08:52
Reinkaita tartteis uusia traktoriin ja peräkärryyn. Mistä saisi edukkaimmin? Viro, Latvia?
Ei mitään. Joskus olen laittanu semmoista pakoputken tiivistysmassaa ohuelti, jos on ollu vastinpinnat oikein rokolla. Voihan sitä pakosarjaa varovasti hioa, tasainen notkumaton pinta (>10 mm latakka..?) ja hienoa hiomanauhaa siihen. Sitten pakosarjaa hieroo siinä vähän eestaas, että lähtee pahimmat rokot pois.

Pakosarjan vaarnaruuveihin kuparitahnaa kevyesti.

Tekoälyltä tätä kans kyselin ja on kyllä jännä ettei tuu mitään, no kai se sitten pitää sen verran.
Tiivistesarjasta en pakosarjan tiivistettä / tiivisteitä löytänyt ja varaosakuvassakaan ei sitä näkynyt. Mitä siihen tulee väliin?
Yllättävän jumissa (ruostetta) oli pultit avattaessa. Kierretappi löytyy kyllä, mutta pelkään kuollakseni käyttää noita leikkaavia tommosessa paikkaa.

Jos tappi on kunnollinen niin en mä näe mitään ihmeempää vaaraa tuossa. Mä ainakin kävin reilusti läpi sen yhden päädyssä olleen joka oli ruosteessa.
Jos tappi pelottaa leikkaa pulttiin urat kuten tapissa, hyvä kikka muutenkin puhdistukseen jos ei sopivaa tappia, samoin mutterin voi leikata auki.

Juu näin mä tein ja kansi on nyt paikallaan.

Onko tolle venttiilikoneikolle joku momentti?
Juu täytyy kattoo onko lappusii.

Tutki tiivistesarjaa  läytyykö sieltä lippulappunen  jossa momentit, varmaan nyt kovin suurta seksuaalista merkitystä jos ei ne kovin radikaalisti poikkea kirjasta :-\ :-\ :-\ :-\
Peltitiiviste samalla tavalla.

Käy 80 Nm kiristys (ainakin) kahteen kertaan läpi, muuten jää keskelle löysiä pultteja

Kiitos vinkistä.

Onko jotain vinkkiä lohkon kierteiden putsaukseen?
ei kai siinä kuin paineilmaa ja präkleenia jos tarvii.tietysti jos kierretappi löytyy niin ei pahaa tee. pultithan hyvin ohuesti voideltuina paikoilleen.

joskushan on erikseen ohjeita hienommissa moottoreissa  voidellaanko myös prikat ja pultinkannat mutta näissä teesse itse hommissa on  näpit jo sen verran öljyssä ettei ihan kuivana mene osat  paikoilleen.

Yllättävän jumissa (ruostetta) oli pultit avattaessa. Kierretappi löytyy kyllä, mutta pelkään kuollakseni käyttää noita leikkaavia tommosessa paikkaa.
Juu täytyy kattoo onko lappusii.

Tutki tiivistesarjaa  läytyykö sieltä lippulappunen  jossa momentit, varmaan nyt kovin suurta seksuaalista merkitystä jos ei ne kovin radikaalisti poikkea kirjasta :-\ :-\ :-\ :-\
Peltitiiviste samalla tavalla.

Käy 80 Nm kiristys (ainakin) kahteen kertaan läpi, muuten jää keskelle löysiä pultteja

Kiitos vinkistä.

Onko jotain vinkkiä lohkon kierteiden putsaukseen?

Kansi kävi oikasussa ja nyts pitäs laittaa takaisin. Vanha tiiviste taisi olla massa ja uusi nyt vissiin pelti..

Korjaamokäsikirja antaa alla olevat monentit, mutta onko nuo sille vanhanmalliselle tiivisteelle? Tuosshan on ilmeisesti 4 vaiheinen kiristys, viimenen kunhan on käytetty lämpimäksi.
Onko jotain muuta huomioitavaa?

Sylinterikannen ruuvit ja mutterit 80 Nm+90 ˚+90 ˚+60 ˚
Sylinterikannen vaarnaruuvit ryhmään 30 Nm
Kasvintuotanto / Vs: Syyskylvöt 25
: 07.09.25 - klo:11:59
Meinasin laittaa vehnää, mut en jaksa riuhtoo näillä hinnoilla. Hömppää kaikki pellot niin täyteen, ku mahollista.
Muutoin täysin merkityksetön uutinen, mutta eikö kuvassa ole oikein mukavan kokoista hukkakauraa :D


https://yle.fi/a/74-20180714
Kasvintuotanto / Vs: Puinnit 25
: 02.09.25 - klo:18:18
Alkaa vehnät olee aika tummia täälläpäin. Pääsato ollut jo varmaan viikon puitavissa monella, mutta ihmeellisiä vihreitä paikkoja seassa, eritoten suorakylvetissä.
Viime torstaista ma satoi ja ei ole aurinkoa eikä tuulta näkynyt. Ei paljon kuiva tuollaisessa ilmassa. Jokohan itää tähkässä :-\
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 03.08.25 - klo:07:31



Ongelmana on erilaisten laatujen runsaus. On painetta siirtyä moniravinteisissa lannoitteissa amerikkalaiseen tyyliin: Kali ja fosfaatti tilataan kaarihallin betonilaatalle kasoiksi (tai metallisiiloihin puhallusautolla, kuin Mike Mitchellillä Kanadassa) , ja siitä sitten lastataan kurottajalla/ruuvilla levittimeen, jossa mahdollisesti on kaksi syöttölaitetta yhdelle levitinlautaselle, reseptin mukaan levitetään ravinteita sopivassa suhteessa eri osiin sikäläisten quarter-palstojen alueelle. Tämä levitys voidaan tehdä jopa syksyllä. Typpiannos sitten levitetään joko ammoniakkisijoituksena talven alle tai varhain keväällä ennen kylvöä, tai sitten urea/CAN -sijoituslannoituksena kylvökoneesta. Sulfaattitypestä sitten sopiva rikkilisälannoitus joko levittimellä tai ruiskulla.

[/quote]

Näitten Amerikkalaisten Mikejen pinta-alat ovat varmaan semmosia, että tuommoisessa on järkeä, mutta ei täällä näillä hehtaareilla.
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 02.08.25 - klo:09:12
25mm näköjään oli yöllä tiputtanu täs uudellamaalla. Ohra näköjään hiukan nuokahti, mutta en ihmettele, oli niin tiheen näköstä..
Kasvintuotanto / Vs: Apulannan hinta
: 02.08.25 - klo:09:10
Taidan katsella tuolta lannoitetta.fi kautta seuraavat lannotteet tai jostain muuaalta. Onhan Yaran tavara kyllä ollut laadukasta, mutta niiden vähän liianki ylimielinen määräävä asema alkaa kyllä vituttamaan. Ollaan ku lampaat ämpärijonossa polvillaan ja rukoillaan, että toivottavasti mulle riittää.
Kas kun ei käänteisellä huutokaupalla noita kauppaa, olis kiva seurata kenellä kasetti kestää, jos lähetään vaikka 1500€/tn
Tarttis ostaa joku laite kesantojen ajoon. Jälki sais olla murskattua. Mikäs noista halpiksista olisi hyvä? Tuleeko kaikki halpamerkit sMalta tehtaalta?

Täällä jo aiemmin kysellytkin näistä ja tähän asti pärjätty ikivanhalla lautasniittokoneella.
Nyt on viherlannotusnurmessa kova apila ja vanhassa kone hyytyy, joten jokin laite on nyt ostettava.
Köyhä kun olen, niin Kellfrin koneita katselin.
Tyhmä kysymys, mutta eikö alla olevissa koneissa ole ihan sama koneisto? Piennarleikkurissa olisi etuna nuo kallistukset ja saisi ajettua myös tienreunat.
Alaa ei ole kuin n. 4ha
Onko noista kertynyt kokemusta? Kumpaan työnnän rahani?

https://www.kellfri.fi/maatalous/viheralueet/sankimurskaimet/sankimurskain-2-0-m-10891?_gl=1*7zch35*_up*MQ..*_ga*MTY0OTMyOTk1MC4xNzUzNDQ4MDcx*_ga_P3G6HNKM1E*czE3NTM0NDgwNzEkbzEkZzEkdDE3NTM0NDgwNzkkajUyJGwwJGgw

https://www.kellfri.fi/maatalous/viheralueet/piennarleikkurit/piennarleikkuri-1-8-m-10862?_gl=1*fqc3q6*_up*MQ..*_ga*MTY0OTMyOTk1MC4xNzUzNDQ4MDcx*_ga_P3G6HNKM1E*czE3NTM0NDgwNzEkbzEkZzEkdDE3NTM0NDgyMjIkajYwJGwwJGgw
Sivuja: [1] 2 3 ... 28