Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2

Viestit - Peltikuono

Ostin Puolasta suoraan, BKT.t oli 40% halvemmat.
Virosta ostin edelliset ja se oli myös n. 50% edukkaampi. Mutta aikaa on jo kauan.
Itte ne päälle joutuu laittamaan, 38" on 120 Euroa rengastöitten osalta ja 28" on 80 Euroa rengastöitten osalta.
Sisäkumeissä on melkoinen hinnan ero myös, tai siis suurempikin, kuin riparattaassa. Tulevat nätisti postissa kotiin venttiileineen.

Jatkossakin tilaan täyskierroksen aina pihaan toimitettuna Puolasta suoraan.

Kuormurin renkaista muuhan humu tilasi kiinasta 20' kontin. Oli Sailunit halpoja, kappaleelle joku 47 Eutoa sis kuljetus ja kontti.
Niillä se päästelee edelleen, kiinankumeilla. Käsittääkseni on toimineet hyvin.
Oma hommansa ilmaaminen on juu, mutta onnistui ae tosiaan ominpäin "maatiaisvälinein".
Siinä turatessa tuli mieleen, että voihan vihne, kun olisi ohjaamo edes sen 3 cm korkeammalla, tai olisi edes jousitettu koppi.
Onko kukaan alkanut rupeltamaan omin käsin joustoa kopin alle noihin vanhoihin Valtsuihin?
Ainakin ne kaapelien pituudet muuttuu ja sähköjohdon läpiviennin paikka nousee sekä venttiilien vivut varmaan pitää uusiksi näperrellä, mutta onko maatiaiskeinoin näperrettävissä?
Perjantaina illalla painelin ruodelaudalla takaikkunasta jarrua ja niin se vaan alkoi pelata.
Kuitenkin työ vaati "tullinsa", eli kun siellä koneen takana saisoin nostovarsien päällä ja painelin jarrua laudalla, sitten toisella kädellä sitten pyörittelin immanippaa auki-kiinni-auki... ja no sehän kesti aikansa moinen rituaali, sain kuplattomaksi sen ilmaamisen ja otin sen laudan ohjaamosta pois, niin joka mä sitten otin muka "pienen"taka-askeleen siitä nostokouran kupista, josta näppärästi sitten maahan selälleen ja henkeä siinä sitten pikkuhetken haukoskelin.. onneksi ei sattunut olemaan mitään irtotavaraa alla, olisi voinut päättyä toisinkin se ilmaustuokio.
Jarrut tuli kuntoon.
Jaaha, uusi aamu ja uudet kujeet, vääntelin putket uudet, kun 3 viikkoa toimitusaika Valtralta ja on muuten kilohinta kohallaan näissä pipeteissä jos marmotitiskiltä ostaa nämä.
Yli 90 euroa on vasen takapala ennen työsylinteriä. 🤔🤔🤔
Sitten ilmailemaan.. yksin se onkin aika mukavata hommaa.
Takalasi auki ja 32 ruodelaudan pätkä on palvellut uskollisesti ilmaamisessa.
Mitenkä muut on saanu ilmattua jarruja?
Voi yhden kerran
Se on lähetettävä kukkakortti Suolahteen suunnitteluun laitettava. On nimittäin niin päin perlaakia tuokin kohta aikoinaan suunniteltu korjattavan.
Tai sitten on vaan kaivettava lisää, jarruputket on ehyet, mutta kun jarrua painaa, niin vasemmalta laitaa vaan jarrunesteet vuotaa taka-akselin päälle jonnekkin, sitten maahan. Mutta jarruputket on tarkasti ehyet, liittimet myös. Tässähän alkaa epäillä jo omaa järjenjuoksua.
Kärryn neste jarruventtiilille menevä T-haara jarruputkiputki on myös ehjä, hydrauöinesteet ei katoa, vaan jarruneste. Ei helkutti, eikä hytään noppaa asennusjuomaakaan, ainootakaan..
Mistä helvetistä se jarruneste karkaa...
Jahajoo
Niin sitä hiukan koordinoin ruoan jälkeen. Nousi ihan näppyjä kämmenselkään kun katselin, että noin pieneen väliin pitää jotenkin saada kädet ja joku työkalu. Koppia on nostettava.
Uutisisss näytettiin sadetta huomisellekkin.. voihan vinetto. Kaippa täytyy sitten vaan laittaa marimekon vaakaraitasimmarit jalkaan (kun pystyraita laihduttaa) ja alettava vaan tunkkailemaan koppia ylös.
Samallapa taidan kohentaa kameran johtoa, kun sekin taitaa ryöläke olla siellä samassa välissä. Ai joo, taitaa se pertanan lällärin sulakekkin olla jossakin sielläpäin, tulee viikon remppa.
Helllkuttinen
Vettä sataa kuin esterin parhaasta ja vasen jarru meni pletkeeksi, lastasin kärryä ja asfaltissa näkyin vanat kun jarrun olin polkaissut.
Tulee vasemman takapyörän päältä, ohjaamon alta, jostakin.. ei mahtunut edes käsi sinne kopin ja laatikon väliin..
Satoikin niin lujaa, lähdin syömään ja jätin vallun pihanlaitaan. Kaippa sieltä on joku letku poikki... tai putki pyörinyt löysälle.. onko kellään mokomaa sattunut, että mistä pääsee edes koskettelemaan niitä putkiloita siellä kopin alla?
Hmmm kas...
Käyttöohje kirjaa näyttää olevan ja on näköjään joku hieman syvempikin ohje... Hmmm.
Pitää varmaan perustaa korjaamo :)
Tätä korjaamo käsikirjaa olen etsiskellyt ja Valtralla tarjotaan "ei ole" vastausta, mutta muuan korjausmiäs sanoi, että kyllä niitä on saatavilla.

Onko kellään myydä se korjuu Raamattu? Tai mistä moisen saisi hankittua?
Nyt iski vika, enkä kyllä oikein tiedä edes, että mikä kumma lie tulikaan.
Eli metsässä möyrin, ei pahoja paikkoja, ei voimaa juuri tarvinnut kiitos vetävän kärryn, mutta tiistaina iltasella 23 aikaan sammuttelin, kun poika tuli hakemaan ja jäi kuulumaan semmoinen ääni kytkinkotelolta, että joku pyörii tyhjäkäynti nopeudella hidastaen noin 12 sekunnin ajan, hidastuen ja selkeästi "putosi" akselille kun pysähtyi. Ikäänkuin kiekko olisi jäänyt pyörimään sammutuksen jälkeen.
Mihinkään se ei käytössä ole vaikuttanut, eikä myöskään seuraavana päivänä vaikuttanut minnekään. Käydessä ei oikeastaan kuule mitään poikkeavaa ääntä.
Voimaa on, kytkin pitää. Kaikki toimii pikavaihteissa ja ulosotossa, mutta semmoinen outo surraava ääni kun sammuttaa ja mopo pysähtyy..
Varasin jo huollon ja katkaistaan, kuulema voi olla semmoinen juttu, että vetolevy ulkokehä olisi irronnut... On huollon mukaan mahdollista ja 27 km huoltoon matkaa, niin sanoivat, että tee ne pari puuta pois ja aja tien laitaan kone, pudota kärry mettään ja ajat hissukseen huoltoon koneen. Varaavat kytkinakselin, vetolevy, laakerin öljytiivisteineen jo sinne ja aletaan katkaista,
Onko kellään hyvää arvausta mikä tuli?
Ensi viikon lopusta ehkä jo tiedetään oikeasti mikä siellä surraa, onko lentävä lautanen, vai kytkin levyn kehä irronnut...
Vasta 36 kpl toimivaa sylinteriä. Niistäkin tuntuu tulevan sanomista....
Helkkarinen.
Meillä on 8350 ja on kyllä hyvin pöriaayt, kiereokaia nappaa sen 2700 aivan keviästi, jos polkee, mutta en ole vanhaa valtsua raaskinut kiusata, eli sen 1800 tulee aurrattua välimatkoilla. Etukuormaajalle on oikein naoakka pumppu, kun tapahtuu ihan pikkukiereoksilla laatauspuuhastelut.

Mutta, etukuormaajana on 970 Valtra ja pitäisi soraa lusikoida peräkärriin, muttei ole minkään aortin maakauhaa ollut ikinä tuossa koneessa, niin minkäs kokoisia maakauhoja on noihin kannattanut edes laittaa?
Euro kiinnike, niin ei aillä isoja urakoita edes taida uskaltaa tehdä, ettei kiinnitystapit sujahda mutkille...?
Nyt olen laitellu soraa kasata kyyttiin LUMIKAUHALLA :D  johon semmoisen hyppysellisen on uskaltanut ottaa aina kerralla kauhasulla. On kyllä huvittavan näköiben sorakasan kupeessa, kun on 2,1 m³ lumikauha kiinni 😁
Minäkin tarvitsen Valtra perään kaivuulaitetta, jos joku luopuu rakkaasta kiroilukaveristaan, niin laittakaa viestiä.
Me toteutetaan noita puomi+ kameratunnistus ja kasvotunnistus järjestelmiä.
Juu, kyllä.
Itse tehden voi joku roti olla kuluissa.
Etenkin kun oma työ on ilmaista  8)

En ikinä tee ilmaista omaa työtä. Koko ajan maksan itselle palkan. Tyel maksut on 88 t viime vuonna. Miten sulla?
Sivuja: [1] 2