Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3

Viestit - sebring

Latta-aihio Oy  Halsualta ainakin tekaisi joskus 10mm aineesta ruuvin spiraalit ,hyvin on kestäneet.
Vois kannattaa tarkistella ohjaamon" tulipellin" läpi meneviä liittimiä. Niissä voi olla kontakti heikkoa/liitin sulanut:)Aiheuttavat kokemukseni mukaan USEIN  ongelmia.
Jos tarvii Halvalla niin kotly.com ;)
Näin se muisti pätkii,, Hyvä että rupes pelaamaan, halpa remontti ;D
Jos ei muisti petä luukku on traktorin alla ,eli makaamaan traktorin alle  muistaakseni johto venttiilille meni peltisuojan sisällä sinne pohjaluukkuun.Oliskohan tarvinnu kardaaninsuoja/kardaani ottaa ensin poies!
Magneettiventtiili on traktorin alapuolella olevan luukun takana. Joskus aikaa sitten oli samanlainen vika, syy kylmäjuotos magneettiventtiilin johdoissa:)
Käytössä ollu pari vuotta tuommoinen monivipuinen,alkuun kaipasin joikkaria mut kaikkeen näköjään tottuu.  Jees kone, turboton malli ,tehoton kylmänä,ja hidas siirtoajossa (nelinopeuksinen loota)muutoin karjatilan käyttöön soppeli. Tukitassut kätevät ainakin epätasaisilla alustoilla trukkipiikkien kanssa ja raksalla saa koneen vakautettua korkeammalle nosteltaessa.Toistaiseksi selvinny pelkillä perushuolloilla nyt 3500 tuntia.
Keväällä rekisteröin briteistä tulleen 6000sarjan vallun vm 95 , ei ollu ainakaan siinä EEC numeroo ja vaativat vaatimuksenmukaisuustodistuksen. 400e+ alv   "Ihanan kallista"  yksi a nelonen jossa koneen sarjanumero ja jonkun hemmon nimmari .
Tuli kolmisen vuotta sitten hankittua  Viton seuraajaksi  vuoden -02  Chevy vani. Rekisteröity kuudelle,  tavaratilaa  pari metriä.Mukava ja hiljainen ,lämmin talvella , Ka mutta ei rajoitinta. Ennakkoluuloista huolimatta, toiminut ilman mitään ylimääräistä härdelliä,tosin ajettu vasta 160tkm vois jopa sanoa mainettaan paremmaksi. Huolto osat halpoja, kuluttaa 12-15L väliin.
 Agritecnikassa käydessä huomio kiinnittyi tutun näköiseen traktorin voimansiirtopakettiin Kiinalaisen YTO:n osastolla.Kävi ilmi että YTO traktoritehdas on ostanut Ranskassa olevan entisen Casen , myöhemmin  McCormikin  omistaman voimansiirtotehtaan,(Maxxum ym) eli niillä on tarkoitus tulla eurooppaan.
On kokemusta tuli pari viikkoa sitten kirjekuoressa cd jossa  kormikin korjaamokäsikirja pdf tiedostona.Hinta laatusuhde ok.
Lisää tehoa tekee mieli  saada, ei 622 ole mitenkään loppu ajettu vasta 1000ha yhtä vaille alkuperäisillä terillä ,tais olla 2003 kun ostin!! Noukin on tosiaan vähän hidas ja kapea.Tähän asti on taaruppi kyllä pelannut hyvin,eikä ole arka kiville, tarkoitus oli jättää Ta 622 varakoneeksi, vai pitäskö jättää Jf stolli taarupin varakoneeksi.
Tuollanen 622 on tuolla hallissa aivan iskussaan, ten X:sää metsästin toista vuotta muttei hyvää sattunut kohdalle, mitä ilmeisimmin etsin vääristä paikoista. Mikä tekee Jf Stollista Taaruppia huonomman...kokemuksia??
Muutoinko sopii heittämällä tuo 600/22,5 ,ettei tarvii pyörän napaa siirtää ulommas,,?
Kyllä maasturilla pääsee huomattavasti huonompaan paikkaan kun tuolla silppurilla.
Sivuja: [1] 2 3