eikös joku uusnatsiporukkakin ole kielletty mutta toimii ihan yhtä hyin kuin ennenkii...
Siis pohjoismainen vastarinta liike. PVL
Kerran katselin hotellin ikkunasta Porvoossa niiden touhuja.
Kuinka ihmiset voikin olla noin sekoja.
Joskus nähnyt joitain, jotka fanittavat jotain kettomasaa.
Kuinka ihmiset voikin olla noin sekoja?
Joskus nähnyt, kun somalit sohlaavat pitkin katuja.
Kuinka ihmiset voikin olla noin sekoja?
Joskus nähnyt, kun ihmiset pesevät letkulla joitain simpukoita joessa.
Kuinka ihmiset voikin olla noin sekoja?
Ymmärrätkö nyt pointin?
Maailmassa on paljon mielipiteitä. Kysymys on siitä, mitä mielipiteillä haetaan.
Onko tärkeintä, että viidakkohameissa seuraavakin päivä menee samalla tavalla ja poppamies on tyytyväinen?
Onko tärkeintä, että neuvostopyssyjä jaetaan sotaloordeille, jotta he voivat alistaa kansaa?
Onko tärkeintä, että ihmisille myydään kiinapaskaa, jotta huomenna voi ostaa lisää uutta kiinapaskaa?
Onko tärkeintä, että ihmiset oppisivat evolutiivisesti käyttämään koko aivokapasiteettiaan ja pyrkiä ratkaisemaan, kuinka tulevaisuudessa ihmiskunta voi vaihtaa aurinkokuntaa?
Mikä mielipide ikinä sitten sattuu olemaan valta-asemassa, se usein tarkoittaa, että jotkut toiset mielipiteet ovat paheksuttuja ja homoja.
Et kai sä nyt provosoitunut? Kukas viisas sanoillaan, ettei kannata prosoitua jos provosoidaan. 
En ainakaan huomannut provosoituvani tai prosoitunut tai mitä ihmettä.
Koitahan näin ajatella. Susi ja lammas samassa aitauksessa. Susi kiinni ketjulla, ettei pääse lampaan kimppuun. Ihmiset katselevat, että onpa söpöjä. Sitten ketju katkaistaan. Susi syö lampaan. Ihmiset kauhistelevat, susi on tyytyväinen ja lammas, no se ei sano mitään.
Tuosta kasasta saa monta eri mielipidettä, kuinka sitä pitäisi elää. Että mitä vaikka susi tekee, jos se ei ole aitauksessa tai aitauksessa ilman ketjua tai ketjun kanssa. Mitä ihmiset ajattelevat? Susi aitauksessa, lammas aitauksessa. Kauheaa. Päästetään ne vapaaksi. Tai sitten hienoa. Voidaan ampua tarkkuutta eläviin elukoihin. Tai onpas niitä mukava katsella. Tai syödään lammas ja tapetaan susi.
Mikä on sitten se korrekti tapa, jotta se ei tuntuisi jostakin osapuolesta kauhealta? Kyse on siitä mihin pyritään. Useimmiten, mihin vahvin osapuoli pyrkii. Kuten on nähty läpi historian, aika usein asiat eivät ole menneet putkeen.