Johdanto.
mtk;n puheenjohtaja vaali meni kuin odotettiin.Hornborg olisi todennäköisesti erotettu samalla äänisaaliilla, ellei olisi itse ymmärtänyt erota.Ei kai kenellekkään a-b-alueen umpikepulle ole jäänyt epäselväksi, jotta puheenjohtaja vaihdettiin hyvitykseksi c-alueen leikkauksille, jotka tyystin vain ja ainoastaan ovat yhteydessä c-alueella hurjasti kasvaneeseen tuotantoon.
Ainut vaalin voittaja on Kokoomus-puolue, vaikka omanapaisesti pohjoisen tissinkoittajat muuta odottavat. Nyt Kokoomuksen ei tarvitse mitenkään tahria käsiään kepulaiseen maatalouspoliittiseen paskaan.Hukkuvat samalla, kepu ja mtk, samasta reijästä. Olisi luullut ahneuden sijasta ainakin kepun puolueena toivoneen jo maatalouspoliittisen vastuunkantoon lisäapua, mutta taas kerran ahneus vei voiton.
Toinen suuri häviäjä on a-b-alueen kotoeläintuotanto, jonka kurjistuminen vain kiihtyy.Jollei tasapuolisuuteen ole päästy tähän mennessäkään, niin mikä muuttuisi.
Ja lopuksi suurimman, mutta ansaitumman tappion kokee mtk itse.Ei kulu vuottakaan, kun laman vaikutuksen syvetessä, rahojen vähetessä, jo c-alue keskenään tappelee eri tuotantosuuntien välillä, mihin vähät rahat uhrataan.Puhumattakaan vastakkainasettelun kasvamisesta.
On muutoin kova myyntivaltti, kiristyvässä elintarvikekilpailussa, kotomaiselle kuluttajalle,maamiehen edusmies.Tissinkoittaja tundralta.
Lyö leimansa auringonlaskun alasta.
Viimeksi muokattu: 24.04.09 - klo:05:34 kirjoittanut Eemeli