Seurasin televisiosta aivan poikkeuksellista näytelmää. Se oli sitä paitsi varsinaista tositeatteria. Kyseessä oli eduskunnan energiapoliittinen keskustelu. Siinä vanhat asenteet ja ilmansuunnat heittivät häränpyllyä.
On jo aikoihin eletty, kun pääomapiirien Kokoomusta edustava pääministeri Alexander Stubb syyttää äärivasemmiston Paavo Arhinmäkeä russofobiasta eli venäläispelosta ja Venäjä-vastaisuudesta. Perinnäisesti tilanne on ollut täsmälleen päinvastoin. Oikeistoahan on aina tätä ennen haukuttu Moskovan-vastaisuudesta tai hieman aikaisemmin neuvostovastaisuudesta.
Mutta onkohan suomalaisillekin poliitikoille vihdoin valjennut, että Moskovassa pitävät nykyään valtaa Putinin joukot eli oligarkit, varsinaiset ryöstökapitalistit. On myös kerrottu, että Putinin Yhtenäinen Venäjä on Kokoomuksen ”veljespuolue”. Se ei siis olekaan pelkkää legendaa.
Hjallis Harkimo on ilmeisesti oligarkkisuhteillaan ja -kaupoillaan saanut kokoomuslaiset vakuuttuneiksi siitä, että Kremlin pojat ovat todella ”vakavaraisia”. Monia kyllä kavahduttaa Kremlin bisneskulttuurin rantautuminen Suomeen, joka on yksi maailman vähiten korruptoituneista maista.
Joka tapauksessa Kokoomus ajoi tässä keskustelussa yhtenä miehenä Suomen Pyhäjoelle suunniteltua Fennovoiman ydinvoimalaa Putinin putiikin Rosatomin bisnekseksi. Rosatom olisi voimalan suurin omistaja, laitetoimittaja, sähkönjakaja, polttoaineen toimittaja ja ilmeisesti myös jätteen ”hyötykäyttäjä”. Rosatom nimittäin valmistaa myös ydinaseita.
Rosatom käyttäisi myös Suomea ”mainosalustana” yrittäessään saada samanlaisia tilauksia myös etäämmällä, ”varsinaisessa lännessä”.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/timouotila/177993-stubb-heilutti-russofobia-leimakirvesta/