Miksi muuten maidontuottajat, kun valittavat rahanpuutetta, työn paljoutta, kriisiä ja uupumusta, haalivat kaikki lähistön ja vähän kauempanakin olevat pellot itselleen, hintaan mihin hyvänsä, kunhan vain saavat. Eikö kevään ja syksyn peltotyöhuoput uuvuta yhtään, vai tuleeko siitä hyvä olo kun saa aina olla se tarjouskilpailujen ja huutokauppojen voittaja ja viedä maat viljanviljelijän nenänedestä kotieläinkorotuksen ja eläinten hyvinvointituen mitalla. Tehkää kaikki vaikka 10000-lehmän navetoita. Keskittykää vai siihen olennaiseen, myykää sitä maitoa ja ne paskatkin, pärjäätte helpommalla. Ostatte sitten meiltä ammattimme osaavilta erikois-asiantuntijaviljelijöiltä naposteltavat kurmuillenne, soppeliin hintaan. Käyttäkää urakoitsijoita ym. Mutta kun EI.... kaikki pitää haalia minäminäminä-itselle, ja sitten valittaa koko ajan.
Pienellä pinta-alalla saatikka ilman peltoa tämä olisi täysin kannattamatonta. Sitten kun peltoa 3xper lehmä niin alkaa kannattamaan. Toisaalta pärjäisi varmaan ilman lehmiäkin, mutta minne sen sadon työntää mitenkään järkevästi kun ei ole vilja-alueella?
Tuosta voisi päätellä että, maidontuotanto tarvitsee pellonkin tuoton pärjätäkseen.
Tiedän yhden tilan, mikä aloitti puhtaasti ilman peltoja. Ei ollut kuin navetta ja kaikki rehut ostossa. Nyt en ole kuullut tuosta navetasta enää halaistua sanaa kolmeen vuoteen, saattoi kaatua ennen kuin oli kunnolla edes jaloillaan.
Ei se vain toimi ilman peltoja. Miten järjestät edes laidunnuksen, jos sitä peltoa ei ole?
Onko muuten käynyt koskaan mielessä, että jos tämä maidontuotanto niin hyvää bisnestä olisi, niin siihen olisi tunkua huomattavasti enemmän? Ajattele, mitkä edutkin siinä on; tukia tulee ovista ja ikkunoista, lomaakin saat 26 vrk:tta vuodessa ja kaikenlaisia tukijoita on maailman sivu pullollaan.