Halloota hallitus ja mela, Heino esittää että maavvilijelijöetten ei oes pakko ruveta eläkkeelle ku vasta 80-vuotijaena. Että tuvet pitäs maksaa aenaki sen ikäsille. Pirun kiirekkö tässä eläkkeelle.
Niinhän ne maksaakin tai ainakin melkein. Jos kerkeää ennen 65-ikävuotta sitoutua Ympäristö- ja LFA-järjestelmiin, niin saa loppu sitoumuskauden ko. tuet. Tai jos ottaa jonkun alle 65-vuotiaan, joka ei ole koskaan traktoria nähnytkään, vaikka nimelliseksi osakkaaksi tilaan saa kuitata tuet hamaan tulevaisuuteen.
Seuraus näistä : "Ei miun kannata peltoja siulle vuokrata ko mie saan nii hyvät tuet, tai on siu ainakii maksettava tukie verra vuokraa."
Näin sitä yhteiskunnan puolelta "edistetään" rakennemuutosta ja kilpailukykyisten yksiköiden syntyä!
