KOSKA KONKURSSIIN?






"Jokerit siirtyi pelaamaan KHL:n vuonna 2014. Yhtiölle on kertynyt neljässä vuodessa tappioita 47,7 miljoonaa euroa. Yhtiöön on sijoitettu omaa pääomaa 10,1 miljoonaa euroa, joka on alkutaipaleella kulunut tappioihin. Tappiollista toimintaa on rahoitettu 36,5 miljoonan euron pääomalainoin, joka lienee aiemmin Harkimon kertomaa korvausta KHL:stä.
Viime helmikuussa Antero Mertarannan MTV tulosruudun haastattelussa Harkimo selitti tappiota seuraavasti:
”Me emme saa esimerkiksi mitään rahaa tv-sopimuksista. Koko korvaus, joka tulee meille KHL:stä, kirjataan tappioina budjettiin, vaikka se sisältää kaikki tv-sopimukset ja KHL:n omat mainossopimukset”.
Kyseisen korvauksen kirjaus pääomalainana yhtiön taseeseen ihmetyttää, sillä laina on kuitenkin aina laina. Yleensä se joudutaan maksamaan takaisin ennemmin tai myöhemmin.
Pääomalainoista huolimatta yhtiön oma pääoma oli kuluvan vuoden huhtikuun lopussa reilu miljoona euroa miinuksella. Kaupparekisteriin ei ole kuitenkaan tehty lakisääteistä ilmoitusta oman pääoman menettämisestä.
Todennäköisesti oman pääoman vaje on edellisvuosien tapaan paikattu pääomalainaa kasvattamalla."
RUHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!